back to top

Na oběžnou dráhu letos zamíří satelit ze dřeva

Již toto září by díky japonským vědcům mohla do vesmíru odstartovat první dřevěná družice na světě. Pokud se to podaří, mohlo by to otevřít dveře k ekologičtějším variantám kosmických zařízení, což je v kontextu s rostoucím počtem objektů na oběžné dráze Země i za její hranicí stále více diskutovaným tématem.

Dřevo jako konstrukční materiál pro družice, možná i rakety

Vědci z Kjótské univerzity ve spolupráci s japonskou dřevařskou společností Sumitomo Forestry vyvinuli prototyp zařízení, které se pravděpodobně stane první družicí umístěnou na zemskou orbitu. Mise, která je součástí projektu LignoStella Space Wood Project, navazuje na předchozí studie vlastností dřeva ve vesmíru a snaží se řešit problém tradičních satelitů, které při svém návratu do atmosféry Země uvolňují škodlivé kovové částice, které se nejenže špatně rozkládají v přírodě, navíc ale ohrožují i bezpečnost lidí či objektů na planetě.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Malá krychlová družice vyrobená z dřeva magnólie rodu Hoonoki bude nejprve vyslána na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), odkud poputuje do své cílové destinace na nízké oběžné dráze Země. Dřevo bylo vybráno po zhruba osmiměsíčním testování různých druhů dřeva přímo na ISS. Vědci z Kjótské univerzity chtějí tímto experimentem dokázat, že nahrazení stávajícího hliníku dřevem je udržitelným přístupem k výrobě nové generace družic, které při průletu atmosférou garantují kompletní shoření veškerého materiálu použitého na jejich konstrukci.

Případy dopadů kosmického smetí na Zemi se množí

Množství vesmírného odpadu na oběžné dráze se zvyšuje v návaznosti na masivní nárůst počtu soukromých satelitů, například slavné družicové sítě Starlink od společnosti SpaceX. Riziko, že vesmírné objekty neshoří v atmosféře, se v posledních letech zvýšilo s nárůstem počtu pádů vesmírného odpadu na civilní nemovitosti, včetně kusu vyřazené nákladní palety z ISS, který proletěl střechou domu na Floridě, či kusu rakety SpaceX, který letos přistál na farmě v Kanadě. Dřevo by podobným incidentům rozhodně pomohlo zabránit.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Předběžné testy dopadly překvapivě dobře

Chystaná družice není prvním případem satelitu, k jehož konstrukci inženýři zvolili dřevo. V roce 2021 měla do vesmíru odstartovat družice WISA Woodsat, z dosud nezveřejněných důvodů však nakonec neodletěla. Japonci ale věří, že by využití dřeva mohlo skutečně znamenat cestu vpřed. Test provedený na ISS ukázal, že navzdory extrémnímu prostředí panujícího v kosmu se zdá, že dřevo není těmito vnějšími vlivy nijak zásadně ovlivněno. Nedošlo tedy k žádnému praskání, deformaci, odlupování ani poškození povrchu.

Vývoj nového kosmického zařízení je velmi vzrušující a vědci z celého světa s napětím očekávají, jak po startu obstojí v otevřeném vesmíru. Pokud se osvědčí, bude možné uvažovat i o dalších aplikacích, například jako stavebního materiálu pro budoucí lidská obydlí mimo naši planetu.

Zdroje: nature.com, theguardian.com, space.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---