20. dubna letošního roku se uskutečnil první start nové vesmírné lodi společnosti Space X. Starship dokázala v ten den vystoupat do výšky 40 km nad základnu Starbase patřící firmě Elona Muska SpaceX, která se nachází v jižní části amerického státu Texas. Starship se nicméně nedokázala úspěšně oddělit od svého nosného stupně a řídící tým byl nucen vyslat příkaz k sebedestrukci.
Příprava na druhý pokus
Datum dalšího pokusu o start není zatím stanoven, probíhají ale intenzivní zkoušky a testování, které má za cíl odstranit maximum chyb a dat. Mezi tyto testy patřil i test zážehu motorů Raptor na dalším prototypu vesmírné lodi Starship, který je s označením Ship 25.
V pondělí 26. června byl proveden zážeh všech šesti motorů této vesmírné lodi, motory v pořádku fungovaly po celou dobu zážehu, tedy asi pět vteřin. Test tak dopadl velmi dobře a SpaceX se přiblížila druhému ostrému startu. Stejně tak z něj má radost americká NASA, neboť Starship hraje významnou úlohu pro její program Artemis, jehož součástí se nedávno stala oficiálně i Česká republika. Starship by měla být schopna dopravit astronauty na měsíční povrch poprvé více než po padesáti letech.
V rámci provedeného zážehového testu byla ověřena funkčnost motoru Raptor, stejně jako systémů vedení paliva a další řídící prvky. Druhý start vesmírné losi Starship by se mohl uskutečnit ještě v letošním roce. Sám Elon Musk uvedl, že loď by měla být připravena ke startu již za šest týdnů, toto datum je nicméně třeba brát s jistou rezervou.
Na Měsíc a dál
S vesmírnou lodí Starship je počítáno pro misi Artemis 3 plánovanou na konci roku 2025. Při ní by měli čtyři astronauté přestoupit na oběžné dráze měsíce z lodi Orion právě do Starship a s ní přistát na měsíčním povrchu v oblasti jižního lunárního pólu. Již nyní se ale vzhledem ke zpoždění při vývoji Starship mluví spíše o roku 2026.
Zdroje informací: https://interestingengineering.com/innovation/spacex-to-perform-starship-engine-test-ahead-of-second-test-fligh