Znáte výhody a nevýhody dřevěného nábytku v interiéru?

Dřevo je od nepaměti nejstarším materiálem používaným k výrobě nábytku. Historie sahá až do dob starověkého Egypta, kdy lidé začali vyrábět pomocí prvních jednoduchých nástrojů jednotlivé kousky nábytku, jako je postel, stůl či židle. Toto umění přetrvává dodnes, jen najít šikovného řemeslníka dá práci, protože tradičních řemesel v dnešní době hodně ubývá.

Dřevěný nábytek do interiéru?

Pokud jste milovníky přírodních materiálu, pak zní odpověď ano. Dřevo dokáže domácnost nádherně zútulnit, ale zároveň jí dát i ten nádech přírody. A nejen to, třeba takový nábytek z masivu může být potěchou pro vaše oči.

zdroj: https://pixabay.com/

Výhody nábytku z masivu

  1. Pevnost a váha

Jednou z prvních výhod je vlastnost monolitického přírodního dřeva, což zaručuje pevnost nábytku. Je odolný vůči opakovaným montážím a demontážím. Také má menší hmotnost oproti nábytku třeba z kovu.

  1. Ekologie a vůně

Protože je nábytek z masivu vyroben z přírodního dřeva, neobsahuje zdraví škodlivé toxické látky. Takový nábytek z jehličnanů navíc také uvolňuje do vzduchu éterické oleje, které mají na člověka pozitivní vliv.

  1. Snadno zpracovatelné dřevo

Dřevo je snadno zpracovatelný materiál, můžeme z něj snadno vyřezat různé tvary a rozměry. Dá se také při vysokých teplotách a tlaku snadno formovat a ohýbat do různých tvarů.

  1. Bezpečnost

Nábytek z masivu tlumí nárazy, což v praxi znamená, že dřevo pohltí značnou část nárazu a je pak menší pravděpodobnost úrazu.

  1. Krásný na pohled i na omak

Jak bylo již zmíněno, dřevěný nábytek je krásný na pohled. Také je velice příjemný i na omak. Dřevo umí tzv. „kouzlit“ a na dotek je vždycky teplejší než ostatní materiály, ze kterých se nábytek vyrábí.

Nevýhody nábytku z masivu

  1. Živý materiál

Stromy mají za normálního stavu okolo 40–60 % vlhkosti. S ročním obdobím se ale tento poměr může buď zvyšovat nebo snižovat. Tuto schopnost si dřevo zachovává i po jeho zpracování. Což znamená, že když bude doma přílišná vlhkost, dřevo může začít praskat. A i vlhké prostředí může narušit jeho vizuální stránku. Na druhou stranu, stejně si doma udržujeme optimální vlhkost i kvůli zdraví.

  1. Vyšší cena

Výroba a úprava dřeva na výrobu nábytku může zahrnovat až 10 cyklů, což znamená, že je výrobní proces masivního nábytku delší, a tím pádem roste i jeho cena.

Na závěr: Nábytek z masivu je výbornou dlouhodobou investicí, protože bude sloužit jak Vám, tak Vašim dětem, vnoučatům.

Autor: Petra Schovancová

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---