Znáte šikovné plotostřihy?

Jestliže máte doma nějaké to technické zázemí, které vám pomáhá s péčí o zahradu, možná jste o plotostřizích alespoň něco málo slyšeli. Jestliže ale zahradu vlastníte chvíli, zakládáte ji a vysadili jste letos první keře živého plotu, je docela možné, že je ještě neznáte. Vězte, že jde o šikovné a spolehlivé pomocníky, kteří vám během chvíle pomohou zastřihnout jehličnaté i listnaté živé ploty.

Podle čeho vybrat plotostřih?

  • Nejdůležitější bude zvolit, čím bude plotostřih poháněn. Pokud máte rádi elektrické nářadí a nevadí vám šňůra vedoucí od něho, možná sáhnete právě po něm. V nabídce jsou i plotostřihy akumulátorové a motorové. Jestliže se pohybujete v místech, kde není elektřina, bude motorový plotostřih volbou číslo jedna.
  • Zvážit byste měli i délku plotostřihu. Některé mají teleskopické rukojeti, což vám umožní dostat se k větvím, na které byste jinak nedosáhli. Díky tomu byste i vysoký živý plot mohli ostříhat bez nepohodlného použití žebříku, schůdků a podobně.
  • Délka lišty je také podstatná. V případě, že budete chtít plot „jen“ zastřihávat ve svislé a vodorovné poloze, je lepší koupit plotostřih s delší lištou. Máte-li ale zálusk na tvarování keřů, určitě sáhněte po modelu s kratší lištou. S ní vystřiháte i keř v podobě tanečnice v dlouhé róbě.
  • Určitě se zajímejte i o výkon vámi preferovaného typu, o to, jak silné větve zvládne ustřihnout, jak dlouho dobu se dobíjí (v případě akumulátorových modelů), ale také o to, kolik váží. Při hodinové práci se vám i zdánlivě malá zátěž značně pronese.

Vsaďte na kvalitního výrobce

Je fakt, že dnes můžeme najít spoustu „no name“ vybavení za minimální ceny. Nenechte se však nalákat příliš nízkou cenou nebo přehnanou chválou a superlativy. Většinou platí, že za nářadí, které nám má sloužit mnoho let, je potřeba zaplatit. Volte plotostřihy od značek, které znáte, popřípadě s nimi máte dobrou zkušenost z minulosti. I v případě, že je u zboží dostatek recenzí, můžete k nim přihlédnout. Chcete-li ušetřit a koupit vybavení online za pomoci srovnávače, je dobré si jej nejdřív na vlastní oči prohlédnout na prodejně.

Práce s kvalitním a správně zvoleným polostřihem se vám bude jistě líbit.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---