back to top

Zelí jako všelék. Může vás zbavit akné a zatočí i s bakteriemi v těle

Podle starých Římanů je zelí zázračný všelék. Naši předkové by se bez zelí těžko obešli. I nám má ale co nabídnout. Hodí se do studených i teplých pokrmů, obsahuje zdraví prospěšné látky a jíme ho jak v syrovém, tak ve zkvašeném nebo vařeném stavu. Také má protizánětlivé a antibakteriální účinky. 

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pomáhá i na vředy

Šťáva ze syrových zelných listů je účinným prostředkem proti žaludečním i dvanácterníkovým vředům. Protivředová látka obsažená v listech pomáhá i při zdravotních potížích s játry. Drobné, ale i větší zdravotní problémy můžeme léčit pomocí zelných obkladů.

Vysoký obsah vitaminu C má každá čerstvá hlávka zelí. Jedná se o množství cca 45 mg na 100 g hmoty. Ještě o něco vyšší obsah vitaminu C má červené zelí. V kysaném zelí je obsah vitaminu C asi o polovinu nižší.

Zelí má také vysoký obsah vlákniny. Podle webu Magazinzahrada.cz je důležitou složkou stravy pro všechny, kdo se snaží hubnout. Na 200 g zelí připadá asi jen 22 kalorií. Vláknina totiž prochází trávicím traktem rychle, a tak je dobré zelí kombinovat například ve formě salátů s odpovídajícím množstvím oleje a nechat projít zažívacím ústrojím, které tak ochrání před rakovinou střev.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

S bolestí kloubů zatočí zelný obklad

Obklad si připravíme tak, že si nejdříve odstraníme vnější listy. Poté vyloupneme nepoškozené  čisté a jemné listy. Následně u těchto listů vyřízněte středové žebro. Vezměte váleček na nudle a přes listy přejíždějte tak dlouho, dokud nebudou ohebné a začnou pouštět šťávu. Listy, které si takto připravíte, pak přiložte k bolavému místu na těle. Pomohou s léčbou akné, s revmatickými klouby, s ránami a vředy. Nakonec místo obložené listy převažte obvazem.

Na zelný obklad můžeme také využít zelnou kaši. Potřebujeme čtvrt zelné hlávky, ze které jsme sundali svrchní listy. Část hlávky rozkrájíme nahrubo a umeleme na masovém mlýnku nebo ji rozmixujeme. K zelné kaši přidáme 1 lžičku olivového oleje anebo oleje z pšeničných  klíčků. Takto připravenou hmotu ihned přikládáme na bolavá či nemocná místa a opět přitáhneme  obvazem.

Zelné obklady vyměňujeme 2x až 3x za den, ale vždy si pro obklad připravíme čerstvou dávku zelí nebo zelné hmoty.

Zelné obklady také pomáhají při špatně hojících se ranách, při bolesti zubů anebo při zánětech  nehtového lůžka.

Všechny výše uvedené informace jsou čerpány ze zdroje Magazinzahrada.cz.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kadlecováhttps://ezena.sk/
Miluju dobré jídlo a ráda zkouším nové recepty, hlavně ty zdravé. Pečení a vaření mě dělá šťastnou. Mojí vášní je také zahrada a vše kolem ní. Ráda vám na webu iBydlení.cz předám různé rady a tipy, které se týkají zahrady, a přidám nějaký ten zdravý recept.

Nejnovější články

--- Další články autora ---