Zařizujeme pokoj pro vysokoškoláka

Pokud vaše dítě ukončilo střední školu a bude studovat na škole vysoké v místě vašeho bydliště, odpadne vám velká starost se sháněním privátu nebo pokoje na vysokoškolské koleji. Vzhledem ke specifickým nárokům, které studium na vejšce vyžaduje, se budete muset zamyslet nad přeorganizováním stávajícího pokoje, ve kterém žil doposud. Podívejte se, na co se při tomto procesu zaměřit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Rozdělte místnost na dvě

Pokud váš vysokoškolák bude sdílet prostor s dalším sourozencem, bude vhodné prostor nějakým způsobem oddělit, ať se vzájemně neruší a mají oba svůj klid a soukromí. Toho dosáhnete pomocí dělicí příčky. Můžete jít ale jednodušší cestou a místnost rozdělit na dvě dále pomocí paravánu, zástěny nebo většího kusu funkčního nábytku, jako je například knihovnička větších rozměrů nebo šatní skříň.

Vsaďte na ergonomické prvky

V prvé řadě je důležité jasně vymezit prostor určený ke studiu. Měl by být v místě s dostatkem přirozeného světla, ale také soukromí. Volte proto místo v blízkosti oken a dále od dveří. Bez pořádného nábytku se rozhodně neobejdete. Investujte do výškově nastavitelného stolu s naklápěcí deskou a ergonomické židle, ze které vysokoškoláka nebudou bolet záda.

Budiž světlo

Zapomínat byste samozřejmě neměli ani na vhodnou stolní lampu. Možná vám přijde, že na výběru nic není, ale faktem je, že pokud nechcete, aby si váš potomek zničil zrak, je třeba se zamyslet nad některými parametry. Měla by mít výkon alespoň 9W, stabilní konstrukci nebo pohyblivá ramena i hlavu. Lepší modely disponují také možností regulace intenzity světla, které vysokoškolák využije v případě, že pokoj sdílí s dalším sourozencem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

V hlavní roli postel

Neméně důležitou částí vysokoškolského pokoje je samozřejmě také postel. Můžete sice vybrat ergonomickou židli a polohovatelný stůl, ale jestliže se studentovi bude lépe učit z pohodlí postele, tak s tím nic neuděláte, i kdybyste se na hlavu stavěli. Vzhledem k tomu, že vysoká škola a láska jdou často ruku v ruce, je více než pravděpodobné, že ji bude sdílet ještě s někým dalším. Proto mu pořiďte postel větších rozměrů. I kdyby na ní měl ve finále spát sám, rozhodně vám poděkuje. Pokud má menší prostor, zvolte postel s vysouvacím lůžkem.

Do celého procesu vašeho vysokoškoláka samozřejmě zapojte, aby se v pokoji cítil dobře. Nechte finální slovo na něm. Myslet byste měli také na dostatek úložného prostoru kvůli spoustě knih a skript, které pro své studium bude pravděpodobně potřebovat. A nezapomeňte na doplňky, které celý prostor neskutečně zútulní a zpersonalizují.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---