Zařizování čtecího koutku v domácnosti v 6 jednoduchých krocích

V dnešní přemodernizované době by se mohlo zdát, že knihám už odzvonilo. Faktem ale zůstává, že čtení pomáhá rozvíjet naši fantazii, obohacuje slovní zásobu, odbourává stres, pomáhá tělo zrelaxovat a mimo jiné se podílí na celkovém rozvoji osobnosti. Suma sumárum, knihovnička by neměla chybět v žádné domácnosti. V tomto článku se změříme na to, jak si krok po kroku udělat místo ke čtení přesně podle vašeho gusta.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

1) Najděte pro čtecí koutek vhodné místo

Projděte si domácnost a rozhodněte se, kde má mít čtecí koutek své místo. Už dávno neplatí, že knihovnička musí být přes celou stěnu v obýváku. Stačí vám i menší prostor kdekoliv jinde. Dalším pokojem, který se nabízí, je rozhodně pracovna. Knihy však můžete mít uložené i v policích v předsíni nebo ložnici. Pokud si však chcete knížku vedle knihovničky i rovnou číst, vyberte místo, kam se vejde také křeslo, menší gauč nebo lenoška. Myslete také na to, aby v něm byl dostatek přirozeného světla. V ideálním případě by toto místo mělo být u okna nebo v jeho blízkosti.

2) Výběr knihovničky neuspěchejte

Při výběru té správné knihovničky si dejte na čas, vzhledem k tomu, že tento kus nábytku bude gró vašeho čtecího koutku. Na své si přijdou jak milovníci klasiky, tak zastánci modernistického stylu. Knihovnička z masivního dřeva z módy nikdy nevyjde, užší regály nezaberou téměř žádné místo, atypické knihovničky se zase stanou dominantou daného pokoje. Pokud skutečně bojujete s malým prostorem, vsaďte na police. Nabídka na trhu je skutečně obrovská, ale pokud byste si z ní přece jen nevybrali, investujte do knihovničky vyrobené na míru přesně podle vašich představ.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

3) Uvelebte se, prosím

Čtení knih je spjaté s relaxací, přenesením se do světa fantazie a oproštěním se od starostí a stresu. Aby se vám to skutečně podařilo, umístěte vedle knihovničky rovnou ušák nebo houpací křeslo. Jestliže vám to prostor dovolí, zvolte již zmíněnou lenošku. Kompromisem se může stát křeslo s taburetem na podporu nohou, který po skončení čtení pod křeslo zasunete nebo schováte do skříně. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, zaměřte se na to, aby tento kus nábytku nebyl jen esteticky příjemný, ale hlavně skutečně pohodlný.

4) I malý stolek dělá velké divy

Vychutnáváte si rádi při čtení šálek čaje, kafe nebo sklenku vína? Ať tak či tak, nezapomeňte doplnit váš čtecí koutek o stolek. Stačí i menší kus, na který můžete odložit mobil, knížku nebo brýle na čtení. Případně si na něj můžete dát vonnou svíčku či aroma difuzér, které navodí příjemnou atmosféru. Praktické jsou také stolky pod sebou, které se do sebe dají zasunout, a tím pádem nezaberou moc místa.

5) Správným světlem ke zdravým očím

Co by to bylo za čtecí koutek bez pořádného osvětlení? Se čtecím koutkem jsou neodmyslitelně spjaté stojací lampy s otočným ramenem, které přesně nastavíte podle potřeby. Do menších prostor zvolte nástěnnou lampičku nebo stropní svítidlo.

6) Nepodceňujte výběr doplňků

I pro čtecí koutek platí, že byste se v něm měli obklopit věcmi, které máte rádi, abyste se v něm cítili příjemně. Toho dosáhnete pomocí vhodně zvolených doplňků. Při čtení se zachumlejte do plédu, podložte si hlavu polštáři, na zem položte chlupatý koberec, aby vás nohy nestudily, ozdobte si stěnu moderními tapetami nebo výraznějším nátěrem nebo si na ni pověste zajímavý obraz, macramé apod. Vše záleží jen na vašem vkusu.

Na úplný závěr si řekněme jedno důležité pravidlo. Pokud chcete, aby čtecí koutek splynul s prostorem, ve kterém se nachází, zvolte barvy a materiál podle většiny věcí v daném pokoji. V případě, že chcete, aby koutek ihned upoutal pozornost každého návštěvníka, nebojte se výrazných barev a vzorů.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---