back to top

Zapomenutá vojenská základna v Grónsku odhalila nová tajemství

Nehostinná ledová pustina Grónska byla v 60. letech 20. století dějištěm tajné operace americké vlády. Náhodný objev v rámci průzkumu této vojenské akce by nyní mohl přepsat historii severozápadního grónského ledového příkrovu a naše chápání jeho stability.

Stručná historie tajného projektu Iceworm

Na konci 60. let začala americká armáda budovat síť tunelů pod ledem na odlehlém severozápadě Grónska. Cílem této základny mělo být ukrytí jaderných zbraní v ledových tunelech, které byly na dostřel Sovětskému svazu. Projekt dostal jméno Iceworm (Ledový červ), samotná základna pak Camp Century. Celý objekt pak měl být poháněn přenosným jaderným reaktorem. Oproti původním plánům pak ze bylo z Campu Century postaveno jen torzo, a jaderné zbraně sem nikdy umístěny nebyly. V rámci výstavby komplexu se však podařilo získat vzorky horniny z hloubky téměř 1,5 kilometru pod ledovou vrstvou Grónska.

Zdroj obrázku: www.pexels.com

Z vojenských účelů k výzkumným

Právě tyto vzorky pak našly své využití ve vědě. Poprvé se objevily v roce 2018, přičemž po následném rozboru bylo zjištěno, že se v nich nachází mimo jiné zbytky listů, větviček, mechu, semen či drobných živočichů. Soubor získaných informací má podle vědců obrovský význam k pochopení změn probíhajících na povrchu země, ale i pod ním. Na základě prvních výsledků to však vypadá, že odborníci nemají dobré zprávy.

Prognózy ukazují, že jsme za hranicí bodu zvratu

Své závěry představila zhruba dvacítka vědců v publikaci v časopise Science. Pomocí speciální techniky luminiscenčního datování zjistili, že sediment byl naposledy vystaven přímému slunečnímu záření přibližně před 416 000 lety. To je mnohem kratší doba, než se původně očekávalo, jelikož původní odhady se pohybovaly v řádech milionů let i déle. Pokud se naměřené údaje do dosadí do rovnice, znamená to, že se zemské klima již posunulo za hranici toho, kdy bude možné velký grónský ledovec u Camp Century zachránit před roztáním.

Ačkoli předchozí studie ukázaly, že v Grónsku došlo během posledního milionu let k velkým změnám ledového pokryvu, tato studie jako první uvádí přesnější hodnoty. Lze tedy s poměrně velkou spolehlivostí určit, jak rychle může grónský ledový příkrov roztát, pokud se současné klima nezmění.

Zdroj obrázku: www.pexels.com

Kritickým parametrem celého procesu je pak hladina oxidu uhličitého v atmosféře. Objevy z vojenské základny v Grónsku tak představují zdvižený prst pro případ, že se emise CO2 nepodaří výhledově snížit.

Zdroje:

https://www.science.org/doi/10.1126/science.ade4248

https://www.history.com/news/project-iceworm-cold-war-nuclear-weapons-greenland

https://www.wired.com/story/an-abandoned-arctic-military-base-just-spilled-a-scientific-secret/

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---