Když vám zima pomalu klepe na dveře, nesmíte zapomenout na zazimování zahrádky. Před první sněhovou peřinou vás čeká ještě spousta práce. Poradíme vám, co je potřeba všechno udělat, aby se na jaře vaše zahrada probudila opět do krásného zahradního království v plné síle.
Záhony
Prázdné záhony poryjeme a rovnou pohnojíme (doporučuje se přírodní kravská mrva). Pozor ale na místo, kam budete chtít sázet kořenovou zeleninu, cibuloviny a hlíznaté květiny, ty hnůj zásadně nesnáší. Hroudy hlíny necháme velké, mráz snadněji zničí semena plevelů a různé škůdce.
Trávník
Než schováte sekačku na zimu, nezapomeňte ještě naposledy posekat trávník. Délka trávníku na zimu se doporučuje cca 4 cm, je to pro to, že mráz pak lépe snáší holomrazy. Vyplatí se vám také dosadit poškozená místa a pohnojit podzimní směsí na trávník.

Listí
Nenechávejte na trávníku spadané listí. Pod sněhem by se vytvořila neprodyšná krusta, ideální prostředí pro sněžnou plíseň. Listí tedy pravidelně shrabujte.
Keře a stromky
Abyste předešli polámaní větví těžkým sněhem, u dřevin kuželovitého a sloupového tvaru, stáhneme větve k sobě provázkem. U ovocných stromů můžeme podepřít vodorovně rostoucí větvě, stejně jako při velké úrodě.
Uschlé a nemocné větvě stromů
Prohlédněte všechny stromy a odřežte suché a nemocné větve. Klasický prosvětlovací a zmlazovací prořez nechte na přelom února a března (každým říznutím totiž stromku vznikají rány, které mu v mrazech neprospívají).
Kompost
Vždy na podzim vzniká nejvíce zahradního odpadu. Od natě a zbytků ovoce a zeleniny přes posečenou trávu až po listí. Vše můžete použít na humus. Do kompostu můžete také přidávat zbytky z domácnosti – kávovou sedlinu, vaječné skořápky, piliny. Zbytky jídel do něj nepatří.
Skalka
U skalky musíte dbát na to, aby zde nezůstalo nějaké listí, daří se v něm totiž houbám a mikroorganizmům, po kterých skalničky uhnívají.
Zahradní jezírko
V první řadě ořežeme všechny nadzemní části okrasných vodních rostlin, aby nezahnívaly. Mělké a malé jezírko je nejlepší vypustit na zimu úplně. U větších a hlubších, kde žijí pod hladinou ryby, nezapomeňte nainstalovat provzdušňovač či topné tělísko (dle druhů živočichů). Na hladinu dejte polystyren a hlídejte, aby jezírko nebylo zcela zamrzlé, i spící ryby potřebují dýchat.

Zavlažovací technika, hadice, zahradní technika
Před zimou také nezapomeňte sklidit veškerou zavlažovací techniku, hadice a jiné. Vodu řádně vypusťte, ošetřete části techniky a vše ukliďte nejlépe mimo mráz. Také zahradní techniku řádně očistíme, zkontrolujeme a uskladníme na suchém místě.
Zahradní nábytek a vybavení
Taky zahradní nábytek je třeba schovat, omyjeme ho vlhkou houbou, popřípadě vypereme potahy, dřevo ošetříme olejem. Uskladňujte pak na suchém místě, kde jej zakryjeme plachtou.
Tip na závěr: Nezapomeňte nachystat krmítka a budky pro ptáčky.