Kořen zázvoru se už mnoho let používá nejen jako koření, ale i jako lék. Pomůže například s potížemi s trávením, nadýmáním, plynatostí a při příznacích dráždivého tračníku. Také zmírní pocit nevolnosti. Obsahuje hodně prospěšných látek pro naše tělo a má příznivé účinky na zdraví člověka. Jak ale zázvor konzumovat?
Pomůže se zánětem v těle
Zázvor funguje stejně, jako takzvaná nesteroidní antiflogistika (například ibuprofen). Působí při revmatoidní artritidě a probíhají výzkumy zaměřené na působení proti nádorovému onemocnění plic, tlustého střeva, prsu, vaječníků a slinivky.
Se zázvorem proti nevolnosti a pálení žáhy
Zmírňuje nevolnost například v těhotenství, při cestování nebo při nádorové léčbě. Žvýkejte zázvor 30 minut před jídlem. Tím podpoříte trávení a tvorbu žaludečních kyselin. Naopak potlačíte plynatost, nevolnost či pálení žáhy.
Uleví od bolesti
Když budete jíst zázvorový prášek, zmenší se menstruační bolesti, podobně jako například při užívání léků s ibuprofenem.
Působí proti otravě
Tato zelenina má i antibakteriální a antiseptické účinky, což znamená, že pomáhá proti otravám z jídla, jako jsou kampylobakterióza, salmonelóza nebo listerióza.
Zlepší imunitu
Zázvor je bohatý na antioxidanty, což jsou látky, které zpomalují buněčné stárnutí a také posilují imunitu. Proto je čaj se zázvorem ideální nápoj při známkách počínajícího nachlazení.
Jak zázvor jíst?
Využijete ho v kuchyni a jeho účinky svědčí našemu zdraví v kořeněných jídlech i limonádách. Můžete si udělat například zázvorový čaj nebo si zázvor přidat do studených nápojů jako do limonády, šťávy z lisovaného ovoce a zeleniny či smoothie. Zkusit můžete například čerstvě odšťavněný pomeranč s kouskem zázvoru.
Zdroj: Mojezdravi.cz