Některé rostliny mohou najednou bojovat s různými nemocemi nebo rodit nemocné či poškozené plody. Pro nás zahrádkáře je to obvykle velmi nepříjemný zážitek. Onemocnět mohou třeba i rajčata. Hniloba a plíseň rajčat jsou dva různé problémy, které je mohou potrápit. Naštěstí ale existují způsoby, jak jim předcházet.
Plíseň ničí hlavně listy
Tato půdní choroba ničí listy rostlin, a tím je zabíjí. Začíná černými skvrnami na listech. Odsud se šíří na celou rostlinu a nakonec i na plody. Rostlina pomalu odumírá.
Plíseň se rozšiřuje sporami, které žijí v hlíně. Dokážou v ní přezimovat a přežít tři až pět let.
Hniloba sníží množství úrody
Hniloba vzniká, když rostlina nemůže přijímat dostatek vápníku z půdy. Nemusí úplně zničit rostlinu, ale určitě sníží úrodu. Hniloby si všimnete snadno – plody na koncích hnijí. Nejprve se objeví malá černá nebo tmavá skvrna. Postupně se rozšiřuje a často plody shnijí dříve, než stihnou dozrát.
Hniloba může být také výsledkem podmáčených nebo příliš suchých kořenů. Ty pak nemohou absorbovat vápník, který se nachází v půdě.
Jak předcházet hnilobě a plísni na rajčatech?
Skvělé je, že existuje několik jednoduchých způsobů, jak chránit rostliny před oběma chorobami. Nejdůležitější je střídání plodin v zahradě – nikdy nepěstujte na stejném místě stejné plodiny jako každý rok.
Vyživte půdu!
Hniloba rajčat se dá zvládnout lehce, a to přidáním vápníku do půdy s dalšími stopovými živinami, které rostlina rajčete potřebuje. Výborným pomocníkem jsou kompost a rozdrcené vaječné skořápky.
Při výsadbě rajčat do jamky přidejte lopatku nebo dvě kompostu, který přirozeně obsahuje mnoho živin, včetně vápníku, a čtvrt hrnku vermikulitu. A jak radí web Homebydleni.cz, nezapomeňte přidat hodně vápníku z rozdrcených vaječných skořápek.
Prořezávejte a mulčujte
Chránit rajčata před plísní je o něco těžší. Prvním krokem je prořezávání rostliny. Odřežte spodní větvičky tak, aby od povrchu půdy po spodní listy bylo alespoň deset až patnáct centimetrů, u menších odrůd pět až sedm. To zabrání infikování listů sporami z půdy. Vždy ostříhejte i všechny listy, na kterých se plíseň nebo nemoc nachází.
Zdroj: Homebydleni.cz