Za jakých podmínek můžeme přesadit ovocné stromky?

Chcete pro ovocné stromy vybrat na pozemku lepší stanoviště? Zahradní architektka radí, za jakých podmínek je jejich přesazení vhodné a jak postupovat.

Koupili jsme pozemek, který je vysazen ovocnými stromky. Jelikož se chystáme stavět, musíme je vypílit, ale rádi bychom si některé ponechali. Je možné je prosadit, i když jsou některé už větší? Jano, Uhry

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Pokud máte na pozemku zdravé a životaschopné stromy, určitě stojí za to je prosadit. Pokud se takové stromy ujmou, dokáží přinést úrodu již po dvou letech, a tak předčí i nově vysazené jedince.

Nejlépe se ujímají jabloně na podnožích konkrétního typu a hrušky roubované na dulách. U peckovin je ideální roubování na švestce a třešně na třešni ptačí. Takové přesazování hůře snášejí ovocniny roubované na plánkách.

Stromečky, které se chystáte prosadit, by neměly být starší 10 let, v opačném případě je už vhodnější zasadit nové. Chcete-li mít vysokou úspěšnost v ujmutí, pokuste se dřevinu vykopat ze země tak, aby na kořenech zůstal i pevný půdní bal, ve kterém se bez poškození zachovají jemné kořínky důležité k ujmutí.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---