Vyrobte si dýni na Halloween v 6 jednoduchých krocích

Svátek Halloween je sice nejznámější v anglosaských zemích, jako je Velká Británie, Irsko, USA, Kanada a Austrálie, ale čím dál častěji se začíná částečně slavit i u nás. Děti se převlékají do kostýmů, domy se zdobí různými strašidelnými dekoracemi, z nichž nejznámější je rozhodně vyřezávaná dýně. V tomto článku si ukážeme, jak na to, aby 31. října zdobila i váš domov.

1) Vyberte si tu pravou

Pro podzim jsou dýně zcela typické, takže nebude problém nějakou vhodnou sehnat. Na Jack-o´-lantern (název pro vydlabanou dýni s obličejem a zapálenou svíčkou uvnitř) se nejčastěji používá dýně velkoplodá, která má dužinu ukrytou pod tlustou slupkou. Díky velikosti se vám do ní dobře bude vykrajovat obličej. Nicméně nemusíte jít touto tradiční cestou a můžete zvolit pro Halloween atypické odrůdy dýní jako je například máslová, hokkaido, špagetová apod.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Vyřízněte horní poklop

Malým ostrým nožíkem proveďte řez šikmo v dostatečné vzdálenosti od šťopky dýně. Dbejte na to, aby byl poklop dostatečně veliký na závěrečné vsunutí svíčky.

3) Pusťte se do dlabání

Dužinu se semínky nejlépe odstraníte pomocí polévkové lžíce. Abyste si práci ulehčili, u dýní větších velikostí můžete použít kovovou naběračku. Dávejte si pozor, abyste příliš neztenčili stěny dýně. Ta totiž musí zůstat stabilní. Vydlabanou část nevyhazujte! Semínka můžete upéct s trochou soli a olivového oleje, z dužiny si zase můžete připravit chutnou podzimní polévku.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

4) Vyhrajte si s obličejem

Nejzábavnější část je rozhodně tvoření obličeje dýňáka. Před vyřezáváním jednotlivých částí odlamovacím nožem si je můžete předkreslit fixou. Inspirovat se můžete na Pinterest.com, což je nekonečná studnice kreativních nápadů. Nebo můžete popustit uzdu vaší fantazii. Případně můžete využít vykrajovátka na těsto.

5) Postarejte se, aby vám dýňák déle vydržel

Aby vám váš jack-o´-lantern vydržel co možná nejdéle, řezné plochy nezapomeňte promazat vazelínou nebo celou dýni potřete roztokem, který bude sestávat ze dvou litrů vody a deci bělidla. Případně ho můžete nastříkat protiplísňovým prostředkem. Pro jistotu ho ještě umístěte na suché místo.

6) Zapalte svíčku

A na samotný závěr nezapomeňte do dýňáka vložit zapálenou svíčku.

I když zrovna tento svátek nemusíte, zkuste si i tak dýni vyřezat. Uvidíte, že je to zábava pro celou rodinu. Nezapomeňte však na opatrnost při práci s nožem, ať nemáte ve výsledku dýňáka pokrytého autentickou krví.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---