Vyrobte si domácí hnojivo na orchideje za pár kaček

Orchideje patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Při správné péči se nám dokážou odvděčit nádherně zbarvenými květy, na které je radost pohledět. Aby se orchidejím dařilo, potřebují nejen vhodné místo, ale čas od času jim na přilepšenou můžete dopřát i hnojivo. To si navíc můžete vyrobit doma.

Domácí hnojivo na orchideje

Pečovat o orchideje není tak snadné, jak se může zdát. Jsou to sice nádherné rostliny, ale také trochu náročné. Vyžadují speciální zacházení, které když jim dopřejete, zajistí nejen bohaté květy, ale i dlouholetou výdrž. Určitě nic nezkazíte, když orchideje tu a tam pohnojíte. Pro speciální hnojivo přitom nemusíte daleko – zvládnete si ho vyrobit doma.

Zdroj: pixabay.com

Hnojivo z banánových slupek

Až si příště pochutnáte na banánu, slupku z něj rozhodně nevyhazujte. Je totiž doslova nadupaná důležitými látkami – fosforem, hořčíkem nebo dusíkem. Slupku z banánu zbavte dužiny a opláchněte ji. Tři litry vody nechte projít varem a nechte klesnout na teplotu cca 40 °C. Do čisté nádoby vložte banánovou slupku, zalijte ji převařenou vodou a nechte po dobu tří dnů odpočívat na temném místě. Vyrobené hnojivo se následně ředí v poměru 1:1 a směle se aplikuje na orchideje.

Mléčné hnojivo

Hnojivo z mléka? Proč by ne! Mléko v sobě obsahuje dusík, vápník, draslík a určité množství hořčíku. Výroba je snadná: Smíchejte ¼ litru mléka s jedním litrem vody. Tuto směs poté dopřejte vašim orchidejím a sledujte, jak budou spokojené. Odměnou vám budou krásně zelené listy i bohaté květy.

Hnojivo z rýžové vody

Máte doma hnědou rýži? Není sice tak běžná jako bílá klasická, ale pakliže ji ve spíži najdete, využijte ji pro výrobu domácího hnojiva. Hnědou rýži uvařte a vodu z ní nevylévejte – naopak výluh skladujte při pokojové teplotě a používejte ho k hnojení orchidejí jednou za dva týdny. Na jednu rostlinu vychází asi dvě polévkové lžíce rýžové vody.

Zdroj: pixabay.com

Hnojivo z kávové sedliny

Pijete tureckou kávu? A jak nakládáte s logrem, který vždy zůstane na dně hrníčku? Většina lidí ho vyhazuje, což je ale velká škoda. Jeho využití je různorodé – hnojivo na orchideje nevyjímaje. Uvařte tureckou kávu, nechte sedlinu vychladnout a poté ji používejte jako náhražku běžného minerálního hnojiva.

Nikol Kolomazníková

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---