Nejlépe se mu daří na slunných, lehkých a na půdách s nízkým obsahem dusíku. Důležitá je dobrá propustnost půdy. Česnek snáší širokou škálu klimatických podmínek, ale potřebuje teploty nad bodem mrazu po dobu jednoho až dvou měsíců, v zimě až 10 stupňů. Kultivary k výsadbě vybíráme podle oblasti, kde budeme česnek pěstovat.
Potřebuje hodně času
Česnek dorůstá do výšky asi 60 centimetrů a šířky asi 15 centimetrů. Je to dvouletá rostlina, která se pěstuje jako jednoletá plodina pro charakteristicky aromatické stroužky seskupené do hlaviček. Česnek se dobře skladuje a chutná výborně jak syrový, tak vařený. K výsadbě používejte zdravé stroužky o průměru alespoň jeden centimetr, jak uvádí portál iReceptář. Česnek potřebuje dlouhé vegetační období, takže v některých oblastech jej lze vysazovat již na podzim. Ve velmi chladných oblastech a těžších půdách se vysazuje na jaře. Rostliny z podnoží se vysazují do volné půdy také na jaře.
Nevyžaduje pozornost
Kromě defoliace nepotřebuje česnek během vegetace příliš pozornosti. V závislosti na odrůdě a době výsadby trvá jeho zrání přibližně 16 až 36 týdnů. Z půdy se odstraňuje, jakmile začnou listy vadnout. Tím se zabrání opětovnému zakořenění a následné větší náchylnosti k hnilobě během skladování. Po vyjmutí z půdy by měl být česnek dobře vysušen. Skladuje se na suchém místě při teplotách kolem 10 °C, zavěšený ve svazku nebo věnci.
Je neocenitelný pro zdraví
Asi není třeba zdůrazňovat, že česnek je velmi zdravý. Jeho antibiotické vlastnosti jsou dobře známé a dokáže potlačit nejčastější bakteriální infekci, Helicobacter pylori. Česnek potlačuje různé záněty, kvasinkové infekce, střevní parazity a škodlivé patogeny, píše web Blendeea. Prospívá srdci, snižuje krevní tlak, zmírňuje alergické reakce. Je vynikající při léčbě onemocnění dýchacích cest, a dokonce bojuje proti rakovině tím, že zabíjí rakovinu v buněčné fázi a zmírňuje růst rakovinných buněk.