Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, která je často součástí každého nákupu. Pěstování je jednoduché a zvládne ho i začátečník. Úrodu můžete mít jak na záhoně, tak i ve skleníku. Kvalitní a chutná rajčata se ale dají vypěstovat třeba i na balkoně. Jsou celkem nenáročná, dodržovat ale musíte několik základních rad.

Sadba rajčat
Do misky nasypte zahradní substrát, urovnejte ho a na rovný povrch substrátu pokládejte rajčatová semena. Mějte na paměti, že byste už semenům měli nabídnout prostor. Pokud je totiž nasejete příliš hustě, budete je muset posléze třídit – pikýrovat. Semena zasypte další tenkou vrstvou zeminy a jemně substrát přitlačte. Pak postřikovačem vše zvlhčete. Dávejte ale pozor, ať je neutopíte.
Kdy začít přesazovat
Semena vcelku rychle vyklíčí. Se zálivkou buďte opatrní. Asi po měsíci budou rostlinky natolik silné, že je budete moci přesázet do větších květináčků nebo přímo do připravené zeminy ve skleníku. Znovu použijte pěstební substrát, nasypejte do květináčů, v zemině udělejte důlek, do kterého vložte opatrně rostlinku s co největším kořenovým balem. Na dno web iReceptar.cz doporučuje stočit kopřivu. Obsahuje ohromné množství dusíku, který je pro růst rajčete velmi cenný. Zeminu pořádně kolem rajčete upěchujte a pak zalijte.
Podpěra je důležitá
Dopřejte rajčatům dostatečnou podpěru. Není třeba příliš utrácet, stačí asi 120 cm dlouhé rovné klacky nebo bambusové tyče. K těm rajčata průběžně vyvazujte podle rychlosti jejich růstu.
Zaštipování
S rajčetem se postupem času začnou objevovat také zálistky. Ty začnou růst v místech, kde ze stonku rajčete vyrůstají listy. Vylomte je. Půjde to snadno a rajčata se jejich růstem nebudou vysilovat.

Růst a hnojení
Rajčata potřebují ke svému růstu a vývoji plodů dostatek vody a slunce. Ke svému růstu potřebují dusík, fosfor, draslík, hořčík a vápník. Tyto prvky jsou obsaženy ve speciálních hnojivech.
Rajčata rostou bujně a v jistém okamžiku je třeba jejich vrcholky zaštípnout. Tím zamezíte jejich dalšímu růstu a rajčata budou svoji sílu věnovat hlavně plodům.
Kdy můžeme sklízet úrodu
Rajčata kvetou odspodu. Po odkvetení se objeví drobné plody, které se postupně zvětší. V čase zrání plody postupně mění svoji původní zelenou barvu v červenou. Sytě červené rajče je zralé a můžete ho jíst.
Aby k plodům mohl dostatek slunečního svitu a aby v hustém rajčatovém porostu nevznikla plíseň, je třeba odspodu odstřihávat listy. Na stoncích rajčat pak visí jen laty zrajících plodů bez olistění. Ve vrcholu rostlin samozřejmě listy zachováte, bez nich by totiž zahynula.
Zdroj: iReceptar.cz