Zvažujete pořízení krbu nebo krbových kamen, ale stále váháte? V tomto článku si projdeme výhody a nevýhody tohoto způsobu topení. Zásadním rozdílem mezi krbem a krbovými kamny je ohniště. U krbu je oheň volně přístupný a u krbových kamen je zavřený za sklem. V posledních jsou stále oblíbenější krbové vložky.
Krb nebo raději krbová kamna či krbovou vložku?
Odpověď je celkem jednoduchá. Pokud vám jde hlavně o atmosféru přímého ohně, pak je pro vás vhodnější krb, avšak ostatní výhody převládají i krbových kamen. Jejich účinnost vytápění je oproti krbu mnohem větší. Zároveň se minimalizuje riziko vzniku požáru od jisker z otevřeného ohniště. Web hobbyrecepty.cz poukazuje na kompromisní řešení, kterým je krbová vložka, avšak zde přicházíte o otevřené ohniště. Krbovou vložku je nutné obestavět, což může být výhodou při pořizování tohoto druhy vytápění do novostavby, kdy krbovou vložku elegantně zakomponujete do interiéru. Využití samozřejmě najdete i v ostatních interiérech. Krb i krbová vložka potřebují oproti krbovým kamnům větší prostor k jejich umístění.

Krbová kamna
Krbová kamna mají spoustu výhod. Kompaktnější rozměry, uzavřené ohniště, největší účinnost vytápění a často je možné umístit krbová kamna i do míst, kde není možné prostorově zabudovat krbovou vložku nebo krb.
Výměník je ideální řešení
Pokud zvažujte pořízení krbových kamen nebo krbové vložky, nejideálnějším řešením pro vytápění je pořídit kamna nebo vložku s výměníkem. Ten se připojí na stávající topný systém, čímž můžete kombinovat vytápění s vytápěním plynovým nebo jiným kotlem.

Zvýšení prašnosti v domácnosti
Z výše uvedeného může být jasná jedna nevýhoda krbu oproti krbovým kamnům nebo krbovým vložkám. Jak uvádí chytrazena.cz, u otevřeného krbu dochází k zatěžování vzduchu v místnosti (prach z krbu atd.). Na druhou stranu i krbová kamna, pokud nejsou ideálně roztopená a chcete do nich přiložit, mohou po otevření dvířek začít čoudit do místnosti.
Co je jasné, tak se pravděpodobně v topné sezóně neubráníte zvýšené prašnosti v domácnosti. Jemný popílek rád nasedá nejen na nábytek, ale i na podlahu, což vyžaduje častější vytírání či vysávání prostoru.
Zdroje: hobbyrecepty.cz, chytrazena.cz