Před stavbou domu řeší spousta lidí dilema: katalogový nebo individuální návrh? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů? Podívejme se na tyto rodinné domy podrobněji.
Výhody katalogových domů
Hlavním důvodem, proč si lidé volí dům z katalogu, je bezesporu jeho cena. Oproti individuálně řešeným stavbám totiž bývá daleko přívětivější. Už dávno také neplatí, že katalogové domy jsou nudné, ošklivé a zkrátka horší. Vše jde dopředu, stavby domů nevyjímaje. Do katalogů se dostávají domy, které v sobě snoubí ten nejlepší mix zkušeností architektů a požadavků zákazníků. Navíc jsou domy projektovány podle standardů stavební firmy, proto je jejich realizace jednodušší.
Další výhodou je předpřipravenost domu. Díky tomu odpadá doba, která je potřebná k návrhu, na kterém pracuje několik stavebních odborníků po dobu dlouhých týdnů až měsíců. Pokud chcete bydlet co nejdříve, nabízí se právě volba katalogového domu jako optimální řešení situace.

Nevýhody katalogových domů
Málokdy se však katalogové domy stavějí striktně podle původního návrhu. Skoro vždy je totiž zapotřebí nějaká úprava, a to z různých důvodů. Orientace pozemku na světové strany nemusí korespondovat s projektem pozemku. Budoucím majitelům nemusí vyhovovat rozmístění nebo velikost místností apod. V takovýchto případech se majitelům doporučí podobný typ domu, který jejich požadavkům vyhovuje lépe, nebo se udělají úpravy vybraného domu. Vězte však, že větší úpravy s cenou katalogových domů značně zahýbou. Nicméně je často stále nižší než u individuálního návrhu.
Výhody individuálních domů
Hlavním důvodem pořízení individuálně řešených domů je fakt, že jsou požadavkům vaší rodiny přesně šité na míru. Ať už budete chtít výtah, obrovský sklep, tělocvičnu nebo vanu uprostřed ložnice, téměř vše vám projektant ve spolupráci s architektem a dalšími stavebními odborníky splní. Při zpracování projektu zjistí vaše potřeby a poradí vám řešení, které by vás ani nenapadlo. Budete si tak jistí, že váš dům bude skutečně originál.

Nevýhody individuálních domů
Hlavní nevýhodou je rozhodně vyšší investice. Navíc cena projektu je často orientační a celkovou částku se dozvíte až na konci všech projektových prací. Což může být pro hodně lidí často nepříjemným překvapením. Stejně tak můžete být překvapení vzhledem konečné stavby. U katalogového domu víte předem, jak bude vypadat.
Na závěr se tedy nabízí otázka, který z domů je vlastně lepší. Oba typy mají své výhody i svá úskalí. Pokud nemáte vysoké požadavky se značnou specifičností a zároveň máte omezený rozpočet, budete spokojeni s katalogovým domem. V opačném případě zainvestujte do individuálních projektů.