Výhody a nevýhody bydlení v mobilních domech

Máte už dost bydlení v bytě? Rádi byste bydleli ve vlastním domě, ale nemáte dostatek peněz na klasický zděný dům nebo dřevostavbu? V tom případě byste mohli zvážit bydlení v tzv. mobilních domech. V České republice se na ně sice stále nahlíží jako na alternativní bydlení, ale vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí roste zároveň i jejich popularita.

Co je to mobilní dům

Pod názvy mobilní dům nebo mobilheim spadají obytné přívěsy nebo karavany, které mají kola, a dají se tedy zapřáhnout za auto a kamkoliv odvézt. K bydlení v něm nemusíte mít stavební povolení, ale na druhou stranu si do něj nemůžete nahlásit trvalé bydliště. Patří sem ale i domy bez kol, které již sestavené dováží jeřáb a umisťuje je na patky nebo základy. V tuto chvíli prakticky dům už mobilní není. U tohoto typu musíte žádat o stavební povolení a můžete v něm mít trvalé bydliště.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Výhody

1) Nízká cena

Nízké pořizovací náklady jsou bezesporu jednou z hlavních výhod mobilních domů. Pokud vám nevadí menší prostor, můžete mít obyvatelný mobilheim už od zhruba půl milionu korun. Některé domy se prodávají z druhé ruky, protože byly nějakou dobu používané, takže v tom případě bývá cena ještě nižší. Jinak samozřejmě platí přímá úměra. Čím vyšší cena, tím víc prostoru a luxusu si budete moci dopřát. Chcete-li, aby mobilní dům co nejdéle vydržel, rozhodně na něm nedoporučujeme příliš šetřit.

2) Rychlost postavení

Nemusíte čekat dlouhé měsíce, než budete moci bydlet. Vzhledem k tomu, že je dům už vlastně postavený, stačí, aby ho na pozemek dopravil jeřáb, a během pár dnů můžete dům obývat.

3) Ekologie

Pokud vám není životní prostředí lhostejné, určitě vás potěší fakt, že mobilheimy jsou v podstatě vzato ekologické. Z velké části se totiž vyrábí z přírodních materiálů a v případě, že byste chtěli bydlení přece jen změnit, můžete ho prodat jinému zájemci, který si ho odveze na svůj pozemek. Dům se navíc dá částečně zrecyklovat.

4) Hodí se pro celoroční bydlení

Výrobci domů se snaží neustále zdokonalovat výrobní technologie a používat kvalitnější materiály tak, aby se v nich dalo pohodlně bydlet po celý rok. Mobilní domy můžete jednoduše napojit na inženýrské sítě, ale můžete se obejít i bez nich. Zainvestujte do varianty s tepelnou izolací do stropů, podlah a střechy a izolačními dvojskly nebo trojskly.

Nevýhody

1) Nelze si na něj vzít hypotéku

Na pozemek si sice hypotéku vzít lze, ale na mobilní dům bohužel ne. Takže jej budete muset koupit ze svého. V případě, že si na něj budete chtít půjčit, řeší se financování nejčastěji spotřebitelským úvěrem. Bohužel však mívá oproti hypotéce vyšší úrokovou sazbu.

2) Omezená životnost

Zatímco zděná stavba přežije několik generací, mobilní domy mají omezenou životnost. Je-li dům dobře zkonstruovaný, vydrží zhruba něco málo přes jednu generaci.

3) Menší prostory

Počítejte také s tím, že mobilní dům má menší pokoje. Na druhou stranu může být tento fakt pro někoho naopak výhodou, protože je dům rychle uklizený a výdaje za energie jsou v porovnání s většími domy nižší. Pro mnoho lidí je také hlavní, aby mohl z domu rychle vyjít na pozemek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

4) Stigmatizace společnosti

Cihla je cihla. To vám bude tvrdit každý, kdo bydlí v cihlovém domě. Mobilní domy s sebou mohou nést punc dočasného, nekvalitního bydlení. Doba se mění, ale bude ještě nějakou dobu trvat, než se změní jejich reputace. Takže se připravte na zvědavé pohledy, nepříjemné dotazy nebo nepochopení ostatních.

Než se odhodláte ke koupi mobilheimu, doporučujeme požádat firmu o prohlídku jejich vzorového domu. Také se informujte o bydlení u lidí, kteří v nich již nějakou dobu bydlí. Možná budete překvapeni, jak spokojení v něm jsou. Mobilní domy rozhodně mají potenciál změnit tradiční pohled na stavby domů.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---