Vyhazujete vaječné skořápky? Nedělejte to! Mají mnoho využití

Pokud nemáte hospodářství a nechováte slepice, možná i u vás doma končí vaječné skořápky v koši. Pro většinu lidí je to odpad, pro který nenachází další využití. My vás ale přesvědčíme, že házet vaječné skořápky do koše je velká škoda. A poradíme vám, k čemu všemu se dají skvěle využít.

Věděli jste, že…

…vaječné skořápky dokážou vybělit prádlo?

Možná už jste někdy řešili, že vaše bílé prádlo není tak úplně bílé. Zaprané oblečení trápí nejednu hospodyňku, pomoc je ale přímo na dosah ruky. Ano, jsou to právě vaječné skořápky, které často bezmyšlenkovitě končí v odpadcích.

Vaječné skořápky mají tzv. porézní povrch, díky kterému dokážou pohltit špínu a nečistoty z oblečení. Stačí nadrtit trochu skořápek, vložit je do látkového pytlíku a společně s prádlem vyprat. Horká voda uvolní špínu a vaječné skořápky ji do sebe absorbují.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

…vás skořápky z vajec zbaví slimáků?

Nejeden zahrádkář už se kolikrát zhrozil při pohledu na záhonek, kam se bez pozvání vydali slimáci a napáchali tu pořádné škody. Že to moc dobře znáte a tyhle potvory vyháníte od své úrody pravidelně, leč ne vždy úspěšně?

Pak vezměte několik skořápek, které rozlámejte na větší kousky a poté s nimi obsypejte vaše záhonky na zahrádce, kde pěstujete domácí zeleninu. Skořápky a jejich ostré hrany jsou pro slimáky nepříjemnou překážkou, proto se záhonkům ve svém vlastním zájmu vyhnou.

…vaječné skořápky vyčistí hrníčky?

Ať už si rádi dáte hrníček oblíbeného čaje nebo se neobejdete bez silné kávy, všimli jste si skvrn, které tyto nápoje zanechávají v hrnečcích. Těchto nevzhledných usazenin vás zbaví vaječné skořápky. Stačí je nadrtit a nasypat do hrníčku, zalít citronovou šťávou a nechat několik dní stát. Citronová šťáva zafunguje jako odmašťovač a ostré skořápky se postarají o seškrábání usazenin z povrchu nádobí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

…skořápky od vajíček vyživí rostliny?

Máte doma pokojové rostliny? Nebo jste nadšený zahrádkář, který na zahrádce pěstuje vlastní zeleninu? V každém případě jsou vaječné skořápky vaším přítelem číslo jedna. Možná to nevíte, ale díky nim můžete rostlinám a plodům na zahrádce výrazně prospět.

Jak? Vaječné skořápky jsou takové přírodní hnojivo, které je často zbytečně zatracované. Stačí skořápky nadrtit na prášek a přidat je do zeminy. Jsou skvělým zdrojem vápníku a ten rostliny potřebují. Za tuhle péči se vám určitě náležitě odvděčí.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---