Vyhazujete lógr po vypití kávy? Odteď už nebudete! Víme, jak ho dále využít

Máte rádi klasickou tureckou kávu? V tom případě se určitě neobejdete bez zbytku v podobě lógru neboli kávové sedliny. Většina lidí kávovou sedlinu bezmyšlenkovitě vyhazuje – a to je škoda. My vám totiž ukážeme, že lógr můžete v domácnosti využít hned několika způsoby.

Prevence proti škůdcům

Možná už to v tuto chvíli není až tak aktuální, ale pro příští sezónu budete vědět, jak vyzrát na své zahrádce na nezvané škůdce. Mravenci, slimáci a mšice mohou na zahrádce napáchat nepěknou paseku. Odpudit je můžete tím, že vysušenou kávovou sedlinu nasypete okolo rostlin, na kterých se tito škůdci vyskytují nejčastěji. Dobře bude fungovat i ten postup, při kterém tekutým lógrovým hnojivem postříkáte přímo napadené rostliny.

Ochrana proti blechám

Žije s vámi doma chlupatý mazlíček? Pak byste měli vědět, že malé množství kávové sedliny přidané do psího šamponu zafunguje jako skvělý odpuzovač blech. Jejich nepřítomnost ocení nejen váš čtyřnohý kamarád, ale i vy budete klidnější, že vašeho miláčka nesužují otravné blešky.

Vynikající hnojivo

Možná to nevíte, ale už po generace je kávová sedlina oblíbené a léty prověřené hnojivo. Jelikož má lehce kyselé pH, je perfektní zejména pro rostliny preferující kyselejší půdu. Lógr z turecké kávy tak můžete přidat například k růžím, azalkám nebo hortenziím.

K rostlinám přímo do zeminy můžete přidat vysušený lógr, případně si vyrobit tekuté hnojivo. To vyrobíte tak, že smícháte kávovou sedlinu s vodou a necháte den odstát. Poté už jen stačí tekutým hnojivem rostliny zalévat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pohlcovač zápachu

O kávě je známo, že výborně pohlcuje pachy. Možná i vám se někdy stalo, že jste otevřeli lednici a z ní se linul nepříjemný odér. Je to dáno tím, že v lednici skladujeme mnoho aromatických potravin. Pomoc proti nepříjemnému zápachu je velmi snadná – na talířek nebo do misky nasypte trochu kávové sedliny a vložte ji do lednice. Zaručeně do sebe absorbuje všechny pachy.

Domácí peeling

Pokud pravidelně používáte peeling na pleť nebo na tělo, od teď už nebudete muset utrácet za produkty z obchodu. Stačí smíchat vysušený kávový lógr s kokosovým nebo mandlovým olejem, případně se dá také kávová sedlina přidat do tělového mléka. Rázem si tak vyrobíte levný domácí peeling, který můžete používat na pleť i na celé tělo.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---