Vybíráme obklad do koupelny. Čeho všeho si všímat?

Obklad se stal již dávno neodmyslitelnou součástí našich domovů. Najdeme jej nejen v interiéru, ale i v exteriéru. Podobně jako dlažba může mít různou tloušťku, rozměry, barvy, složení i váhu. Při výběru toho správného je potřeba volit s ohledem na prostory, do nichž bude patřit. Jiný obklad „sedne“ do velké světlé kuchyně, jiný byste měli vybrat do menší koupelny. Jak tedy vybírat obklad do koupelny?

Velkoformátové obklady jsou maximálně trendy

Doslova úžasné jsou velkoformátové obklady, které teď můžete koupit téměř kdekoli se mihnete. Ty kvalitní jsou sice drahé, ceny se uvádí většinou za kusy právě kvůli velikosti plochy, kterou pokryjí, ale doma vám udělají velkou parádu. Jejich kouzlo je v eleganci, jednoduchosti, působí naprosto vzdušně, jsou skvělé do menších prostorů, které opticky zvětší. Navíc, pokud sáhnete po světlounkém typu obkladu, např. v barvě bílého mramoru, který má na sobě tu a tam jemné, tmavě šedé pavučinky, místnost nejen opticky zvětšíte, ale i prosvětlíte. Efekt bude ještě větší, když bude obklad lesklý.

Láká-li vás mini formát obkladu jako třeba mozaika, prostor vám opticky zmenší. Do malých koupelen se proto nehodí. Nikdy neobkládejte strop, ať už chcete velký, nebo malý typ obkladu. Cítili byste se jako v krabici, velmi stísněně.

Zdroj: https://pixabay.com/

Matný nebo světlý obklad do koupelny

Líbí se vám lesklý obklad, ale partner vás odrazuje, protože na něm bude vidět každá kapka? Pokud máte tvrdou vodu, bude zaschlá voda vidět i na matném obkladu. Stačí se podívat z určitého úhlu. Pokud nechcete po osprchování sprchový kout vytírat do sucha, pomohou vám mnohé prostředky na odstranění vodního kamene.

Vroubky a jiné plastické vzory

Z praktického hlediska je lepší volit do koupelny jednoduché, rovné typy obkladu. Alespoň tam, kde bude obklad vystaven kontaktu s vodou, aby se v prohloubeních nedržela voda a nevznikal vodní kámen, který by se odtud hůř odstraňoval.

Dnes bývá časté kombinování plastických a hladkých obkladů ze stejné série – a právě tady se vám může hodit. U WC, umyvadla, sprchového koutu, vany nebo bidetu použijte hladký obklad, ostatní části stěn můžete obložit dle libosti.

Zdroj: https://pixabay.com/

Nechte si poradit v koupelnovém studiu

To, jak položíte obklad, udělá s prostorem mnohé. Úplně jinak působí obklad obdélníkový, instalovaný vodorovně, a úplně jinak ten samý umístěný svisle. Vodorovná poloha obdélníkových obkladů prostor opticky prodlouží. Ještě víc dojde k optickému prodloužení, pokud použijete ozdobnou listelu nebo pás kontrastního obkladu.

Odborník na slovo vzatý vám může poradit aplikovat do kouta zrcadlo, abyste prostor zdánlivě zvětšili, dispozičně najde jiné řešení, které vás třeba nenapadlo, nebo přijde se zajímavým nápadem, jenž se vám bude velmi líbit. Když budete v daném koupelnovém studiu nakupovat, tyto 3D návrhy bývají často zdarma.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---