Vyberte tu pravou podlahu (část 2.)

V minulém díle jsme se podívali na to, které podlahy jsou vhodné do jednotlivých místností interiéru. V tomto článku volně navážeme a rozebereme jednotlivé výhody a nevýhody různých materiálů, ze kterých jsou podlahy vyrobené. Po přečtení byste měli mít již jasnou představu o tom, jaká je pro vás ta pravá.

Vinylová podlaha

V posledních letech získává na oblibě právě vinylová podlaha. Výhodou této podlahy je velké množství vzorů, ze kterých můžete vybírat, a zároveň nižší pořizovací cena například oproti dřevěným podlahám. Údržba vinylu je snadná a je možné jej použít i do vlhkého prostředí. Mezi nevýhody této podlahové krytiny lze považovat, jak uvádí homebydleni.cz, možnost poškození proseknutím či to, že nelze renovovat opotřebené plochy.

Laminátová podlaha (tzv. plovoucí podlaha)

Tento typ podlahy je vhodný do namáhaných prostor. Výhodou je velké množství dekorů a jednoduchá montáž bez nutnosti lepení (zámkový mechanismus). Údržba této podlahy nevyžaduje žádné speciální postupy. Podlaha je odolná i vůči poškrábání a je stálobarevná. Nevýhodami podlahy je citlivost na nadměrnou vlhkost, nemožnost renovace opotřebených ploch a také to, že je relativně tvrdá a studená.

Keramická dlažba

S touto podlahou se nejčastěji setkáte na toaletách v koupelnách a také v předsíních. Avšak není výjimkou, že je často oblíbená i pro možnost instalace podlahového topení. V létě příjemně chladí. Trh disponuje rozmanitými dekory. V posledních letech patří mezi trendy imitace kamene, betonu či dřeva. Údržba je snadná. Nevýhodou je její pokládka. Často bývá také kluzká a pokud pod dlažbou není podlahové topení, tak je také studená.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Dřevěná podlaha

Tento typ podlahy lze rozdělit na podlahu z masivního dřeva a dřevěné velkoplošné parkety. Podlaha z masivního dřeva je z jednoho kusu dřeva. Velkoplošné parkety mají nejčastěji 3 vrstvy (2 vrstvy měkkého dřeva a poslední vrstva je ze dřeva tvrdého). Masivní podlahy se buď přibíjejí, šroubují nebo lepí (záleží na přesném typu). Oproti tomu velkoplošné parkety disponují zámkovým mechanismem, a tak je není nutné lepit.

U masivních podlah je nutné počítat s vysokou cenou a náročností údržby. Dle idnes.cz je důležitá volba správné dřeviny, vzhledem k namáhání podlahy.

Koberec

Koberec působí velice útulným dojmem. Tato klasická podlahová krytina v posledních letech ztrácí na oblibě díky plovoucím podlahám. Nejčastěji najde využití v ložnicích a dětských pokojích, kde je kladen důraz hlavně na teplo. Pokládka je velice jednoduchá, nicméně správně by měla být celá plocha pod kobercem podlepena. Zároveň by neměla mít podlaha pod kobercem nerovnosti. Nevýhodou je usazování prachu, nasákavost a složitější údržba.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Marmoleum

Přírodní linoleum. Výhodou je, že rychle dosahuje pokojové teploty. Je vhodná také pro podlahové vytápění. Vzhledem k antibakteriálním vlastnostem tohoto materiálu je vhodná pro děti či alergiky. Je velice odolná proti poškození, vodě a vlhkosti. Případná poškození se dají opravit. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a náročnost pokládky. Kromě toho je také citlivá na UV záření a náročnější na údržbu.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/vyhody-a-nevyhody-drevenych-podlah.A_2002M057U03A

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---