Vodní kámen dokáže napáchat pěkné škody. Jak se ho zbavit?

Vodní kámen – s tímhle proradným nepřítelem se čas od času potýká asi každá domácnost. V dnešním článku vám poradíme, jak se vodního kamene zbavit napříč celou domácností.

Kde se objevuje vodní kámen?

Od kuchyně po koupelnu – velmi stručně řečeno. Na vodní kámen narazíte všude tam, kde zůstává voda. Usazuje se na vodovodních kohoutcích, potýkáme se s ním v rychlovarné konvici, řešíme ho také na stěnách sprchového koutu.

Vodní kámen je tvořen uhličitanem vápenatým. Vzniká při změně teploty a vyloučením vody. Nejenže na pohled nevypadá vůbec pěkně, ale pakliže ho nebudete řešit, může napáchat i pořádné škody –například znehodnotit spotřebič.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vodní kámen v rychlovarné konvici

Objevili jste vodní kámen na dně vaší rychlovarné konvice? Zbavte se ho, protože tyto usazeniny zvyšují výkonnost spotřebiče, to vás stojí mnohem více peněz. Nemluvě o tom, že může dojít i k trvalému poškození. Vodního kamene ve varné konvici se zbavíte tak, že dovnitř nasypete trochu kyseliny citronové, nalijete do konvice vodu a necháte ji projít varem.

Vodní kámen v pračce nebo myčce

Vodní kámen se bohužel může objevit také v myčce nebo pračce. V tomto případě sáhněte po hrníčku octu, který nalijte do vnitřních prostor spotřebiče. Poté vyberte program, který běží na vyšší teplotu, a nechte pračku nebo myčku odvést svoji práci. Podobně jako ocet vám poslouží i citronová šťáva.

Vodní kámen na vodovodních kohoutcích

Nejčastěji si vodního kamene všimneme na vodovodních kohoutcích, kde doslova bije do očí. Zbavit se ho na vodovodních kohoutcích není tak úplně jednoduché – zároveň to ale není nemožné. Vezměte si vatu nebo vatové tampónky, namočte je do citronové šťávy nebo do octa a poté s nimi vodovodní baterii omotejte. Nechte působit alespoň hodinu, poté sundejte a vše otřete čistou vodou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vodní kámen v toaletě

Dalším místem, kde můžete narazit na vodní kámen, je toaleta. Bohužel v tomto případě, jakmile se v toaletě vyskytuje vodní kámen, to působí tak, že se o toaletu nestaráte – to nedělá zrovna dobrý dojem na vaše hosty, kteří u vás to ale toaletu použijí. Použít můžete tablety na zubní protézy, kdy stačí jednu či dvě tablety vhodit do záchodové mísy a nechat je zde působit přes noc.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---