Technika správného praní prádla se někdy může ukázat jako skutečná věda. Kombinace jednotlivých výrobků a přípravků pak může celý proces usnadnit, či naopak zkomplikovat. Velkou neznámou je pro mnohé například aviváž. Běžně ji používáme k tomu, abychom prádlu dodali svěží vůni, původně však má sloužit k jinému účelu.

K čemu je aviváž
Aviváž je de facto kondicionér určený pro tkaniny. Nejedná se o čisticí prostředek, avšak ani aromatizace prádla není jejím primárním úkolem. Aviváž funguje jako změkčovač tkaniny. Obsahuje totiž mastné kyseliny, které se během praní uvolňují do prádla a dodávaní mu pocit svěžesti a čerstvosti.
Opačné náboje mastných kyselin a prádla se navzájem neutralizují, díky čemuž se látky navážou na oblečení a dokážou na něm vydržet hodiny i dny. V konečném důsledku tak tvoří jakousi ochrannou vrstvu pro váš oděv, a navíc zpříjemňují pocit při jeho nošení. Vůně je pak až doplňkovým efektem.

Může aviváž poškodit prádlo?
Web goingzerowaste.com nedávno varoval před nežádoucími účinky nadměrného užívání aviváže při praní. Prádlo prý sice krátkodobě ochrání, dlouhodobě však tkaniny poškozuje. Změkčovač tkanin přitom není sám o sobě špatný, musíte však vědět, jak s ním správně pracovat. Aviváž není vhodná v následujících případech:
• Pro materiály odvádějící vlhkost. Ručníky, sportovní či funkční oblečení – to vše může být aplikací aviváže poškozeno, a funkce odvádění vlhkosti tak může být omezena.
• Pro prodyšné tkaniny. Aviváž může ovlivnit samotnou strukturu vlákna oblečení. Oblečení tak může ztratit také schopnost prodyšnosti. Jindy jemné oděvy se vám tak mohou po praní s aviváží zdát najednou zbytečně hrubé.
• Při kontaktu s citlivou pokožkou. Zejména aromatická složka aviváže může vyvolat alergickou reakci, a v těchto případech je tak na místě se jí zcela vyhnout.
Zdroje: realsimple.com, goingzerowaste.com