back to top

Víte, kdy je vhodné zastřihovat živý plot, aby se mu dařilo k vaší spokojenosti?

Patříte ke šťastlivcům, kteří mají u rodinného domku zahradu, na které mimo jiné pěstujete nebo zvažujete výsadbu živého plotu? Možná máte zahradu se zahradním domkem nebo jezdíte na chalupu, kde potřebujete živý plot opečovávat a udržovat. Ať je to jakkoli, poradíme vám, kdy a jak se o živý plot starat, aby byl krásně hustý, zelený a zajistil vám kýžené soukromí, kvůli kterému si jej lidé pořizují nejčastěji.

Hustý živý plot pro soukromí, snížení hluku i prašnosti z ulice

Vše výše uvedené umí živý plot splnit. A mimo to bývá domovem mnoha ptáků, kteří zde hnízdí a dělají nám na zahradě příjemnou atmosféru svým zpěvem. Aby byl ale živý plot v kondici, je nutné se o něj starat tak, jak je potřeba.

Po výsadbě necháváme mladé keříky zakořenit, dopřáváme jim pravidelnou zálivku a můžeme je přihnojit. Stříhání zahajujeme až ve druhém roce stáří vzrůstajícího plůtku, a to na jaře. Pokud jsme vysadili hustě a hojně rostoucí živý plot, můžeme jej zastřihnout několikrát do roka. Stříháním jej zahustíme. Běžné je však stříhat živý plot dvakrát do roka – na jaře a na podzim.

Živý plot můžete nechat růst také volně, ale je potřeba počítat s tím, že vám zabere spoustu místa. Další možností je tvarování keřů do různých podob. Chcete-li zkusit z keřů vytvořit třeba samostatně stojící koule, kvádry nebo stromek ve tvaru dokonalého válce, ze začátku zastřihujeme i jednou za měsíc.

Pokud zvolíte pro živý plot jehličnaté stromky, zastřihávejte v červnu či červenci.

Příjemné a efektivní stříhání

Mít tupé nůžky nebo lištu u polostřihu znamená naprostou lopotu. Proto vždy dbejte na kvalitně naostřené nůžky nebo lištu, čímž také prospíváte stromkům. Rovně ustřižená větvička netrpí na rozdíl od roztřepené, která vzniká špatným technickým stavem našeho nářadí.

Spokojeni při tvarování vysokých živých plotů budete s polostřihy, které můžete koupit i v teleskopickém provedení. Ideální jsou klasické motorové typy, zvláště na velké zahrady nebo tam, kde není elektřina. Na druhou stranu, elektrický polostřih je lehounký a snadno se s ním pracuje i ženám. Třetí variantou jsou akumulátorové polostřihy. Vybírejte podle výkonu, provozní doby, doby nabíjení i síly větví, které zvládne polostřih ustřihnout.

Vysoké i nižší živé ploty jsou hezké, hodí se k moderním i venkovským domům a při správné údržbě vám budou sloužit i desítky let. Pokud si nejste s péčí jisti, vyplatí se nechat si poradit odborníkem.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---

3 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.