Víte, jakými způsoby lze šetřit pitnou vodu? Žijte ekologicky i ekonomicky

Aktuálně slyšíme z mnoha stran, jak šetřit finance za spotřebu energií. Setkáváme se s doporučeními, jak postupovat, abychom snížili spotřebu za topení, svícení, vaření… Stále ale platí, že i vodou, které je nedostatek a ukrajuje nám kus z našich aktiv, je potřeba šetřit. Zde je pár tipů, jak můžeme roční vyúčtování za spotřebu vody snížit.

Šetříme vodou v kuchyni

Možná jste měli prarodiče, kteří myli nádobí tak, že napustili dřez horkou vodou, v té použité nádobí umyli, a pak jej v čisté, nově napuštěné studené vodě, opláchli. Pokud umýváte nádobí pod tekoucí vodou, ročně vám proteče při mytí spousty litrů vody navíc. Také naplněná myčka je dobrou možností, ovšem pokud ji spouštíte jen s pár hrnky a talíři, měli byste to změnit.

Také existuje tzv. perlátor na vodovodní baterii, který má za úkol omezit průtok vody, ale zároveň přinést pohodlí při mytí a další činnosti s vodou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Úspora vody v koupelně a na toaletě

Ekonomičtější i ekologičtější je, když při denní hygieně používáme namísto vany sprchový kout. Samozřejmě, tu a tam si vanu klidně dopřejte, ale sprchovat se, případně se mýt ve vaně, kde máte napouštěno jen pár cm vody, je při úspoře vody nezbytné.

Už malé děti bychom měli učit, že při čištění zubů zastavujeme tekoucí vodu. Tento zlozvyk je však stále velmi rozšířen. I když si při tekoucí vodě myjete zuby jen pár minut, protečou vám umyvadlem desítky litrů vody denně.

Máte-li v koupelně pračku a žijete-li v rodinném domě, můžete venku zachytávat dešťovku a používat ji k praní v obdobích, kdy to jde. Dešťová voda je měkká, má pro praní prádla skvělé pH, prádlo se v ní pere lépe s menším množstvím pracího prášku. Také je šetrná k tkaninám.

To stejné platí u toalety. I tady je možné přivést dešťovku a splachovat s její pomocí. Stačí mít venku nádobu na dešťovku, která může být zabudována v zemi, aby vám nepřekážela a nehyzdila okrasnou zahradu. Ostatní by měli používat dvojitý splachovač toalety. Nádoba na vodu je rozdělena na menší a větší část, kdy menší částí vody spláchneme WC při malé potřebě a velkou částí vody při velké potřebě.

V případě, že máte na pozemku studnu a není období sucha, můžete k praní, splachování toalety i zalévání používat také studniční vodu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Šetříme vodou i venku

Nádrže na dešťovou vodu vám pomohou i se zaléváním truhlíků a záhonů venku. Investice, kterou do nich při nákupu vložíte, se vám za pár let intenzivního používání vrátí. Chce to ale využívat dešťovku co nejvíce.

I v případě, že si chcete pořídit bazén, byste měli myslet na jeho velikost a množství vody, které budete potřebovat, pro jeho napuštění. V případě, že je v provozu, pečujte o vodu řádně, aby se vám nekazila, nešpinila a nebylo nutné ji vyměňovat.

Nezbývá nic jiného, než si při každodenních činnostech uvědomovat, kdy a proč nám voda protéká vodovodním kohoutkem. Pokud budete chtít, spotřeba vody se dá snížit mnoha způsoby.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---