back to top

Víte, co je tepelná ztráta domu?

Tepelná ztráta domu je termín, o kterém většina z nás sice už někdy slyšela, ale ne každý ví, co se pod ním vlastně skrývá. Přitom především během topné sezóny je tohle téma dobré znát. Co je tedy tepelná ztráta domu a proč bychom se o ni měli zajímat?

Co je tepelná ztráta domu?

Nejdříve bychom si měli vysvětlit, co to ta tepelná ztráta domu vlastně je. Jde o množství tepla, které nemovitost ztratí při extrémních venkovních teplotách za jednu hodinu. Tepelná ztráta domu se udává v kW a měří se při různých teplotách napříč Českou republikou, například -12 °C v Praze, -15 °C na Vysočině nebo -18 °C v horských oblastech.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co ovlivňuje tepelnou ztrátu domu?

Kromě venkovních teplot ovlivňuje tepelnou ztrátu domu i několik dalších faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří kvalita oken či vchodových dveří, kvalita zateplení, a to nejen stěn, ale i střechy či stropů, patří sem i velikost domů a jeho dispozice nebo také náš teplotní komfort. Zde je totiž rozdíl, jestli doma vytápíme například na 25 °C nebo třeba na 22 °C, tehdy vznikají jiné teplotní ztráty.

Proč nepodceňovat tepelnou ztrátu domu?

I když se tepelných ztrát nelze úplně zbavit, lze je alespoň minimalizovat. O tepelné ztráty domu bychom se měli zajímat zejména při výběru tepelného čerpadla. To by mělo disponovat výkonem dimenzovaným tak, aby bylo schopné pokrýt nejen tepelnou ztrátu nemovitosti, ale navíc i během studeného počasí ohřát užitkovou vodu.

Jak spočítat tepelnou ztrátu?

Tepelná ztráta domu čili množství tepelné energie unikající v daném okamžiku do exteriéru skrze obálku budovy (neboli přes stěny, střechu, skrze okna a další prvky stavby) lze vypočítat dvěma způsoby: První z nich je obálková metoda pro celý objekt, druhou je podrobnější výpočet po jednotlivých místnostech.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Rozhodnete-li se vypočítat si tepelné ztráty, budete potřebovat určité údaje: objem budovy, celkovou plochu, trvalý tepelný zisk, typ zdiva, tepelnou propustnost oken, skladbu střechy, celkovou podlahovou plochu, typ a tloušťku tepelné izolace a typ a tepelnou propustnost dveří. Nejlépe uděláte, pokud využijete některou online kalkulačku nebo se obrátíte na pomoc odborníků.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---