Větrat se musí, když je venku zima a ošklivo. Jak správně na to?

Zatímco během horkého léta jsou okna u nás doma klidně celý den dokořán, jakmile se venku ochladí a počasí už dávno není nejpřívětivější, zapomínáme větrat. Pravidelné větrání je ale potřeba i na podzim a v zimě. Poradíme vám, jak správně větrat.

Větrejte 3x denně

V prostorách, ve kterých trávíme nejvíce času, bychom měli větrat alespoň třikrát za den. Ve většině domácností se tak jedná o obývací pokoj, kuchyni a případně i dětský pokojíček. Nebojte se během dne otevřít okno dokořán. Větrat stačí krátkou chvíli, protože i během tak krátké doby se důkladně vymění vzduch, přičemž stěny nestihnou vychladnout.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pootevřít okna nestačí

Mnoho lidí během podzimních a zimních měsíců větrá tím způsobem, že na pár minut otevřou okna na tzv. ventilačku. Jde o to, že okna pouze pootevřou. Tohle ale k větrání a výměně vzduchu v domácnosti bohužel nestačí. Pootevřená okna mají za následek plýtvání energie – zvláště pak v případě, kdy v dobrém úmyslu necháváte okna pootevřená třeba několik hodin. Vzduch se dostatečně nevymění a místnosti zbytečně chladnou.

Vypínejte topení

Další z věcí, na kterou hodně lidí zapomíná, je vypínání topení během toho, když doma větrají. Že to tak neděláte ani vy? Pak bohužel musíme zkonstatovat, že tzv. topíte pánubohu do oken. Během větrání je potřeba topení vypnout (uzavřít ventily radiátoru) a poté, co okna zavřete, topení opět zapnout. Předejdete tomu, že teplý vzduch bude zbytečně unikat ven.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

V ložnici vyvětrejte hned po probuzení

Co se ložnice týče, zde byste měli okno otevřít dokořán ihned poté, co ráno vylezete z postele. Je to proto, že tak místnost zbavíte vlhkosti, která se během noci koncentrovala ve vzduchu i v omítce. Během dne pak v ložnici vyvětrejte alespoň dvakrát, samozřejmostí by mělo být krátké, ale intenzivní větrání v ložnici před spaním.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---