Venkovní rolety neslouží jen proti slunci. Znáte jejich další funkce?

Okna bez stínicí techniky už si většinou neumíme vůbec představit, ať už se díváme na okna bytu, domu nebo komerčních a administrativních budov. Jestliže právě teď zvažujete, čím zastínit okna na vašem rodinném domě, po všech stránkách by vám mohly vyhovovat venkovní rolety. Mají víc funkcí, než „jen“ stínit před sluncem a zajišťovat doma příjemnou teplotu.

Venkovní rolety a jejich funkce

Venkovní rolety používá čím dál více domácností i firem. Umí totiž nejen zabránit vniku slunce a přehřívání interiéru, ale také zajistí soukromí, když uvnitř rozsvítíte. V noci zajistí naprosto úžasné zatemnění, stejně jako ve dne. Pokud pracujete v noci a přes den chcete spát, budete mít v ložnici příjemnou tmu.

Venkovní rolety ale také představují výraznou finanční úsporu za klimatizaci v létě a topení v zimě. Po jejich zatažení vzniká další vzduchová izolace mezi lamelami a sklem okna.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Určitě oceníte i zmírnění hluku uvnitř, do interiéru bude pronikat méně rušivých zvuků.

S pomocí předokenních rolet určitým způsobem zabezpečíte svůj majetek. Při manipulaci s nimi násilím vzniká hluk, což případné lapky může odradit od jejich činu, stejně jako zdržení, které pro ně překonání rolet představuje.

Jak venkovní rolety namontovat?

Montáž provádí společnost, od níž si venkovní rolety kupujete. Zvolit můžete předokenní rolety s viditelným boxem, které jsou velmi oblíbené. Dochází k instalaci půlkulatého, kulatého nebo hranatého boxu, při níž není potřeba úprava okna, nová fasáda, ani zednická práce.

Zvolit můžete i předokenní rolety pro zaomítání, což je výborné řešení, které můžete zvolit při rekonstrukci nebo stavbě nového domu. Box pro roletu se zaomítá pod omítku.

Další možností je montáž nadokenní rolety pod překlad, možnost vyhledávaná při rekonstrukci, stavbě nového domu nebo dřevostavbě.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Posledním způsobem upevnění rolet jsou roletové překlady. Ty jsou zapuštěny do zdiva, fasáda ukrývá jak box, tak vodicí lišty. Rolety se naistalují dovnitř.

Venkovní rolety mohou být decentní, nenápadné, ale také umí dům zviditelnit, odlišit od jiných nebo „rozsvítit“. Vybírat můžete z mnoha barevných úprav, a tak si vybere, ať už je chcete sladit s barvou okenních rámů, venkovních parapetů, s barvou plotu nebo zvolit barvu, která se vám k barvě fasády líbí.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kohoutová
V redakci iBydlení.cz zodpovídám za výběr témat, kvalitu jejich zpracování a jejich publikaci na web. Zastupuji rovněž roli jazykové a stylistické korektorky.

Nejnovější články

--- Další články autora ---