Velikonoce se blíží! Jak letos obarvíte velikonoční vajíčka?

V první polovině dubna nás čekají Velikonoce a s nimi se pojí různé tradice. Jednou z těchto tradic je i barvení velikonočních vajíček, která se nejčastěji barví den před Velikonočním pondělím. V tomto článku najdete tipy, jak můžete velikonoční vajíčka obarvit kupovanými barvami, ale i přírodním způsobem.

Barvení barvami na vajíčka

Jedná se asi o nejjednodušší techniku zdobení vajíček. Barvy seženete práškové, které se dávají do vody s trochou octa a vajíčka se v nich uvaří. Získáte tak jednobarevná vajíčka. Pokud chcete být trochu více kreativní, můžete zkusit použít gumičky, které můžete na vajíčka natáhnout a následně obarvit a po zaschnutí vznikne na vajíčkách netradiční zdobení.

Existují také barvy gelové, které se aplikují na uvařené horké vejce, které následně promnete v rukách. Díky možnosti kombinování barev můžete vytvořit krásné mramorování. Seženete také gelové perleťové barvy.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Přírodní barvení

Pokud nechcete jít cestou kupovaných barev, můžete zkusit přírodní barvení. Nejznámější způsob je barvení ve slupkách od cibule. Postup je jednoduchý. Slupky od cibule dáte do hrnce, přidáte vodu, ocet a sůl. Jak uvádí web sikovny-cvrcek.cz, tak následně tuto směs vaříte, dokud není „odvar“ pěkně zabarvený. Nyní je čas vložit vejce a vařit 15 až 30 minut. Barvením ve slupkách od cibule získáte vajíčka obarvená od oranžové barvy, přes červenou až do hnědé (čím déle necháte vařit, tím tmavší barva bude).

Na těchto vejcích se vyjímá technika zdobení přírodními otisky. K tomu budete potřebovat nějaké lístky, traviny apod., silonku a provázek. Na silonku položte vybraný lístek, na něj dejte vajíčko a zabalte jej do silonky a pořádně utáhněte. Nyní je čas vajíčko obarvit. Po obarvení nechte vajíčko oschnout a následně sundejte silonku a lístek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Podle webu recepty.cuketka.cz se dají vajíčka obarvit i do dalších barev.

  • Žlutá = kurkuma
  • Růžová až červená = červená řepa
  • Modrá = červené zelí
  • Zelená = červené zelí + kurkuma

Pár tipů na závěr: Před barvením nezapomeňte vajíčka pořádně odmastit. Bude k tomu stačit ocet na ubrousku. Barva se bude pak na vajíčka lépe chytat a bude souměrná.

Na barvení jsou nejvhodnější bílá vajíčka, na kterých barvy vyniknou.

Vajíčka po obarvení ještě pořádně promastěte (například kuchyňským olejem).

Zdroje: sikovny-cvrcek.cz, recepty.cuketka.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---