Rozsáhlá pole solárních panelů plovoucích na klidných mořích v blízkosti rovníku by mohla poskytovat neomezenou sluneční energii hustě osídleným zemím v jihovýchodní Asii a západní Africe.
Ideálním místem pro umístění mořské solární elektrárny by pak mohla být například Indonésie či pobřeží rovníkové Afriky poblíž Nigérie. Zatímco na většině světových oceánů dochází k bouřím, místní rovníkové vody jsou relativně klidné a tiché. K ochraně plovoucích solárních panelů na moři by tak mohly stačit jednoduché konstrukce. Takové zařízení by pak mohlo produkovat ročně zhruba 35 000 terawatthodin (TWh) solární energie, což je podobná hodnota jako současná celosvětová výroba elektřiny (30 000 TWh ročně).
Solární energetika se dočká boomu okolo poloviny 21. století
Podle současných trendů bude světová ekonomika do roku 2050 z velké části dekarbonizovaná a elektrifikovaná, což bude podpořeno obrovským množstvím solární a větrné energie. Panely budou umístěny na střechách domů či na velkých polích. Země s vysokou hustotou osídlení, jako je Nigérie a Indonésie, však budou mít omezený prostor pro získávání solární energie. Alternativa v podobě větrných elektráren pak také není příliš efektivní, jelikož zde po většinu roku nefouká dostatečně silný vítr. Plovoucí solární panely by tak mohly být podle nejnovějších průzkumů ideálním řešením.
Indonésie se může stát energetickou velmocí
Indonésie je poměrně hustě osídlená země, zejména na ostrovech Jáva, Bali a Sumatra. V polovině století může počet zdejších obyvatel přesáhnout 315 milionů. Země má však obrovský potenciál v oblasti rozvoje solární energetiky a přečerpávacích vodních elektráren, které mohou solární energii skladovat přes noc. K zajištění energetické nezávislosti Indonésie a úplné dekarbonizaci ekonomiky pomocí solární energie by bylo zapotřebí asi 25 000 kilometrů čtverečních solárních panelů. Země přitom disponuje zhruba 140 000 čtverečními kilometry příhodné mořské plochy, kde by mohly solární panely nerušeně plout. Globální energetický trh tak možná do roku 2050 získá dalšího velkého hráče.
Mají solární elektrárny na moři budoucnost?
Na většině světových moří jsou bohužel podmínky pro výstavbu solárních elektráren nepříznivé. Již nyní však několik společností pracuje na vývoji technické ochrany, aby plovoucí panely na moři odolaly bouřím. Naproti tomu mírné mořské prostředí podél rovníku vyžaduje mnohem méně robustní a nákladnou ochranu.
Odvětví plovoucích solárních elektráren na moři je však stále plenkách. Solární panely na moři mají ve srovnání s pevninskými řadu nevýhod, například vyšší stupeň koroze a zanášení mořskými usazeninami. Zařízení je navíc třeba ukotvit k mořskému dnu, a tak je zapotřebí poměrně mělké moře. Navíc zde hrozí omezení fauny a flory či komerčního rybolovu. Rychle postupující globální oteplování může také změnit charakter větru a vln.
Navzdory těmto výzvám zůstává řada odborníků optimistická. Podle odhadů bude v polovině století asi miliarda lidí v těchto zemích závislá převážně na sluneční energii, a toto odvětví energetiky tak projde obrovskými proměnami, které pocítíme na vlastní kůži již za několik let.
Zdroje:
https://www.mdpi.com/2673-9941/3/3/23