Věci, které by nikdy neměly skončit v odtoku dřezu

Řada lidí využívá dřezový odtok jako další formu odpadní nádoby, kam zkrátka mnohdy hodí vše, co se jim při práci v kuchyni připlete pod ruku. Zatímco některé věci jsou pro potrubí neškodné, jiné jej mohou nenávratně zničit. Oprava přitom nemusí vyjít lacino. Jaké suroviny by se tedy odtoku měly obloukem vyhnout?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Kávová sedlina

Server lifehacker.com před lety publikoval názor, že kávová sedlina dokáže odstranit nepříjemný zápach z odtoku. Ve skutečnosti však káva potrubí více škodí, než pomáhá. Ve směsi s vodou totiž tvoří bahnitou kaši, která může rozvody kompletně ucpat.

Bramborové slupky

Podobně jako káva mohou i bramborové slupky mohou vytvářet lepkavou hmotu, která ve větším množství brání odtoku vody z dřezu. Navíc se mnohdy jedná o velké mechanické nečistoty, které ve shlucích dokážou ucpat dřez během několika vteřin.

Vláknitá zelenina

Některé druhy vláknité zeleniny dokážou v odtoku nadělat skutečnou paseku. Vláknina se totiž ve vodě nerozpouští a v záhybech potrubí může tlít poměrně dlouhou dobu. Mnohem vhodnější variantou likvidace je tedy vyhození do bioodpadu, případně kompostování.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Škrobové potraviny

Potraviny bohaté na škrob mají jednu společnou vlastnost – ve vodě bobtnají. Je tedy poměrně zřejmé, že i v odtokovém potrubí dokážou tvořit shluky kuchyňských zbytků, které budou bránit správnému odtékání. Pokud si na těstoviny, rýži či fazole nedáte pozor, možná budete muset brzy volat instalatéra.

Další zbytky

Do odtoku podle webu bhg.com nepatří ani zbytky olejů či tuků, které mohou na potrubí vytvářet mastné nánosy. Možná někoho překvapí, že častým problémem ucpaného dřezu bývají také zbytky barev, které někteří vylévají. Do odtoku neházejte ani nevylévejte staré léky – ty likvidujte buď podle příbalového letáku, nebo je odneste zpět do lékárny, kde se o ně postarají.

Zdroje: bhg.com, lifehacker.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. Rád předávám čtenářům webu iBydlení.cz cenné rady o tom, jak svou domácnost posunout o úroveň výš.

Nejnovější články

--- Další články autora ---