Zářivky končí. Co je nahradí?

Klasické zářivky, lidově nazývané neonové lampy, se běžně používaly v podnicích, kancelářích a školách. LED diody je mohou nahradit mnohem lépe.

V EU již neexistuje výjimka pro dovoz některých typů zářivek

Definitivně skončil dovoz kompaktních typů bez předřadníků, lineárních variant s životností nad 25 000 hodin a kruhových zářivek T5. Důvodem je především riziko vyplývající z obsahu rtuti, která je nebezpečná pro lidské zdraví a životní prostředí.

Zářivky však na trhu neskončí okamžitě, zásoby budou doplněny, píše web GOV.uk. Domácnosti, instituce a podniky mají možnost přejít na modernější a účinnější LED.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nový zákon EU

Přesně 25. února vstoupil v EU v platnost zákaz dovozu jiných typů světelných zdrojů. Poslední obětí se staly úsporné zářivky, které sice na našem trhu částečně skončily již dříve, ale až dosud byly pro vybrané typy dočasně z dovozu vyňaty.

Postupná změna k lepšímu

Pokud jde o světelné zdroje pro domácnosti a podniky obecně, během několika desetiletí jsme postupně přešli od tradičních wolframových výbojek a jejich vylepšených halogenových alternativ přes tzv. úsporné zářivky až k současným nejmodernějším a nejúspornějším LED diodám, uvádí portál HF Group. Pokud se chcete o tomto přechodu dozvědět více, přečtěte si náš článek, kde se podrobně zabýváme různými generacemi světelných zdrojů, jejich výhodami a nevýhodami a také výpočty ekonomické návratnosti.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Domácností se to příliš netýká

Domácnosti pravděpodobně pocítí změnu nejméně, protože ve většině případů již mezitím přešly na účinnější a méně ekologické LED. Pokud jste tak ještě neučinili, doporučujeme vám tak učinit. Výše zmíněné typy světelných zdrojů, které 25. února dostaly v EU stopku, byly instalovány především v různých veřejných institucích, včetně škol, soukromých firem nebo různých starších výrobních hal.

Zdroje: GOV.uk, HF Group

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---