Užitečné rady, jak správně vybrat pozemek pro rodinný dům

Je vaším snem vlastní domek? I když je v dnešní době možné postavit dům prakticky na jakémkoli pozemku, jeh správný výběr vám může ušetřit spoustu nepříjemností či případných problémů a komplikací. Proto vám v dnešním článku poradíme, jak správně vybrat pozemek, který se stane základem pro váš dům.

Kde se nachází?

Lokalita je asi tím nejdůležitějším faktorem, na který musíte brát zřetel. Chcete dům na venkově, nebo ve městě? Lokalita může ovlivnit cenu pozemku, kdy platí, že na venkově jsou pozemky levnější. Je zde ale potřeba počítat s tím, že máte vše podstatně více z ruky. Na to pozor zejména v případě, kdy nemáte auto a jste odkázáni na veřejnou dopravu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak je velký?

Na velikosti v případě pozemku samozřejmě záleží. Obecně platí, že na samostatně stojící rodinný dům potřebujete pozemek o velikosti 600 až 800 m2. Při stavbě domu je potřeba myslet na dodržení optimálního poměru zastavěné plochy k celkové výměře pozemku. Jedině tak je možné postavit dům, kde bude dostatečný odstup od sousedů a vejde se sem třeba i garáž a podobně.

Na jaké světové strany se orientuje?

Možná by vás ani nenapadlo se nad něčím takovým zamýšlet. Přesto radíme nebrat orientaci pozemku na světové strany na lehkou váhu. Ideální předpoklad je, když je přístupová komunikace k domu napojena ze severní strany – v tomto případě dochází k optimálnímu oslunění většiny obytných místností, kde trávíme nejvíce času.

Jaký je přístup na pozemek?

K pozemku se zpravidla přistupuje z veřejné komunikace. Může se ale stát, že přístup k pozemku vede přes soukromou parcelu. Tehdy ještě před koupí zjistěte, kdo danou parcelu vlastní a jak je přístup na potenciální pozemek zajištěn.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jaká je dostupnost inženýrských sítí?

Jedním z hlavních kritérií je také dostupnost inženýrských sítí. Zde se informujte, jestli se v blízkosti pozemku nachází přípojka plynu, kanalizace, elektřiny, telekomunikačních sítí a podobně. I když se setkáte se situací, kdy na daném pozemku bude infrastruktura chybět, není to hned důvod, proč pozemek nekupovat. Jen počítejte s vyšší investicí na její vybudování.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---