Má dcera zbožňuje rohlíky, my dospělí máme rádi chleba. Při dnešních cenách (3 Kč za 1 rohlík a 40 Kč za 1 chléb) nás pečivo stojí několik stovek měsíčně. Co když vám řeknu, že upéct si své vlastní křupavé a čerstvé domácí pečivo vás nebude stát moc peněz a času?
Droždí? Tentokrát ne
Aby příprava domácího pečiva byla opravdu rychlá, peču doma bez droždí a bez kynutí těsta. Díky tomu může být za pár minut na stole křupavé a teplé domácí pečivo.
Domácí křupavé housky s kmínem
Tento recept je u nás doma nejoblíbenější. Sama jsem si jej časem vyšperkovala do finální verze, o kterou se s vámi velmi ráda podělím. Jestliže chceme housky celozrnné, pouze zaměníme mouku za celozrnnou hladkou.
Přidaný kmín, kterým housky ve finále posypeme, má skvělou chuť, vůni i zdraví prospěšné látky. Dle webu zdravezdravi.cz totiž kmín podporuje trávení, léčí nadýmání, podporuje kojení a hubnutí, zlepšuje paměť, posiluje kosti a pomáhá i proti nespavosti!
Co budeme potřebovat?
- 200 ml teplé vody
- 100 ml řepkového nebo slunečnicového oleje (nebo stejné množství rozpuštěného másla)
- 2 vajíčka
- 1 balení prášku do pečiva
- 500 g hladké mouky (nebo celozrnné)
- 2 velké lžíce nízkotučného tvarohu nebo bílého jogurtu
- koření: sůl, kmín
Postup:
- Všechny suroviny smícháme ve velké míse a vytvoříme těsto – dle potřeby můžeme přidat teplou vodu.
- Z hotového těsta tvoříme buď pletené houstičky (jednoduše ze dvou copů), nebo kulaté houstičky bez pletení.
- Poskládáme housky na pečicí papír, potřeme vajíčkem, zasypeme kmínem a pečeme na 200 stupňů v troubě.
Jak upečené pečivo skladovat?
Aby nám pečivo co nejdéle vydrželo čerstvé, je důležité správné skladování. Častou chybou je mít doma pečivo v sáčku. Jak to tedy má být?
Pečivo musíme skladovat při teplotě do 18 stupňů Celsia, a to nejlépe v čisté utěrce vložené do dřevěné nádoby. Pečivo můžeme i mrazit, a to v sáčcích, které dle potřeby vytáhneme a necháme odmrazit při pokojové teplotě.
Zdroj: zdravezdravi.cz