Zlaté české ručičky, říká se. Poslední dobou se čím dál častěji začínají lidé uchylovat k tzv. upcyklaci. Na rozdíl od recyklace při ní dochází k přetvoření nebo renovaci staré věci na novou. Důvodů pro přetváření může být několik. Od ekologických až po ty sentimentální. I když můžete vdechnout nový život téměř všemu, v tomto článku jsme se zaměřili na to, jak upcyklovat starý nábytek.

Zhodnoťte stav věci
Vždy se zaměřte na to, v jakém je věc stavu. Poté je třeba umět si odpovědět na pár zásadních otázek. Má jen povrchové vady nebo bude nutná výměna její velké části za novou? Budete používat věc k původnímu účelu, ke kterému sloužila nebo z ní k něčemu jinému využijete jen její část? Budete nábytek renovovat na vlastní pěst, nebo tím pověříte řemeslníky, kteří se na upcyklaci zaměřují? Jaká bude zapotřebí investice? Může se totiž stát, že se renovace nevyplatí.
Mějte jasnou vizi
Vůbec nejlepší je, když vize přijde hned, jakmile kus nábytku uvidíte. Pokud se však nedostaví, poohlédněte se po své domácnosti a pouvažujte, kde bude kus nábytku stát. Podle webu adbz.cz pak přizpůsobíte barvy i celkový design dané věci. Inspiraci můžete hledat na internetu nebo v obchodech s kutilskými potřebami. Případně se můžete poradit s již zmíněnými profesionály, kteří se zaměřují na renovaci nábytku.

Někdy je třeba se rozloučit
Smutně vyhlížející kus rozveselí nový nátěr, vosk na dřevě se dá odstranit, roztrhnuté textilie se můžete zbavit a nechat ji nově potáhnout, nerovnosti vyhladíte pomocí brusného papíru, ocelové vlny nebo drátěného kartáče. Nicméně existují případy, kdy je lepší se vyhlédnutého kusu nábytku přece jen zbavit. Pokud je kupříkladu napadený červotočem, je nutné se věcí chtě nechtě rozloučit.
Zaujala vás renovace starého nábytku? Tak vzhůru do sklepa, na půdu nebo na bleší trh, kde můžete objevit poklady a přetvořit je k obrazu svému!