Umíte prát deky správně? Většina z nás ne a zbytečně je tím ničíme

Zachumlat se do nich večer během sledování oblíbeného seriálu v televizi nebo je přes sebe přehodit při odpoledním šlofíku. Jistě se shodneme na tom, že deky nachází v našich domovech mnoho uplatnění a většina z nás jich má doma pořádnou sbírku. Bohužel ne všichni se o deky umíme správně starat a při jejich údržbě často chybujeme.

Není deka jako deka

A tím nemáme na mysli, že jedna má vzor a druhá „pouze“ nějaký odstín. Nenarážíme ani na fakt, že se deky vyrábí v několika různých rozměrech. Chceme poukázat na to, že se deky liší i materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Doma tak můžete mít deku fleecovou nebo deku z mikroplyše, která připomíná objetí plyšového medvídka.

Každá deka si zaslouží trochu jiný typ péče, zejména pak pokud jde o praní. Většina z nás totiž neví, jak správně na to, a bohužel nešetrným zacházením deky zbytečně ničíme. Jak tedy deky správně prát?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Fleecové deky perte maximálně na 30 °C

Fleecové deky jsou tvořeny ze 70 % polyesterem a zbylých 30 % zde tvoří viskóza. Tento typ dek perte maximálně na 30 °C a k jejich praní používejte pouze prací prostředek, nikoli i aviváž. Vzhledem k tomu, že je fleece sám o sobě poměrně savý, na konci praní dbejte na dobré vymáchání, jinak v něm ulpí zbytky pracího prášku.

Deky z mikroplyše snesou i vyšší teploty

Jsou to přesně ty deky, u kterých máte pocit, že jste dostali objetí od obrovského plyšového medvěda. Mikroplyšové deky nachází uplatnění ve stále větším počtu domácností, protože jsou příjemně měkoučké a heboučké. Jelikož snesou i vyšší teploty, nebojte se je prát na 40 °C. Tento typ dek je vhodný i pro alergiky, protože nepouští chloupky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pro praní vlněných dek používejte speciální prostředek

Vlněná deka je taková ta klasika, na kterou by nedaly dopustit naše babičky. Je sice pravda, že jejich pořízení vyjde dráž, ale vlněná deka je investice, která se vám vyplatí. Co se praní týče, vlněné deky perte maximálně na 30 °C a používejte při tom speciální prostředek – ovčí lanolin, který přidávejte k praní.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---