back to top

Umělá inteligence v ponožkách pomáhá lidem s monitorováním zdraví i prevencí úrazů

Lidem trpícím demencí by mohla výrazně pomoci umělá inteligence. Ta může být umístěna i v tak na první pohled nelogickém předmětu, jakým jsou například ponožky. Projekt SmartSocks přitom vykazuje slibné výsledky.

Základem je včasné odhalení problému

Ponožky SmartSocks vybavené umělou inteligencí byly vytvořeny ve spolupráci britské University of Exeter a odborníků technologického startupu Milbotix. Oděv pak dokáže celou řadu funkcí; může například monitorovat srdeční tep, úroveň potu či samotný pohyb pacienta. Díky tomu lze zabránit nechtěným pádům či obecně podpořit nezávislost osob trpících demencí či jinými neurodegenerativními chorobami.

Vše funguje na principu rozpoznávání včasných příznaků tísně, které lidé trpící demencí nejsou mnohdy sami schopni sdílet se svým okolím. Cílem je tak pomoci pečovatelům o tyto osoby včas rozpoznat známky toho, že něco není v pořádku. Případný incident je tak možné zvládnout dřív, než počáteční nepohoda postupně vygraduje do rozrušeného či agresivního chování. Právě tyto stavy totiž celou událost často doprovází.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Autor chytrých ponožek má s demencí osobní zkušenost

Myšlenka na vývoj AI ponožek se do hlavy generálního ředitele společnosti Milbotix Zekea Steera dostala během jeho dobrovolnické činnosti v domově, kde byli umístění právě lidí s diagnostikovanou demencí. Také Steerova vlastní babička demencí trpěla, a tak měl mladý inženýr dostatek motivace pro hledání řešení. Následoval tak rozsáhlý výzkum, na jehož konci stanuly ponožky jako ideální část oděvu, kam senzory umístit. Noha je totiž ve skutečnosti jedním z nejvhodnějších míst, jelikož ponožky nosí lidé prakticky každý den.

Ponožky SmartSocks pak pro své fungování vyžadují mobilní aplikaci, která by měla být nainstalována do telefonu ošetřovatele. Aplikace pak upozorní na možná rizika, a včas tak varuje před vznikem nehody či jiného incidentu. Jsou to pak ale mnohdy samotní ošetřovatelé, kteří musí včas zasáhnout, aby situace dále neeskalovala. Přesto však tento AI nástroj výrazným způsobem usnadní komunikaci mezi pacientem a jeho ošetřovatelem, zejména pak v případech, kdy se lidé s demencí kvůli úzkosti uzavírají do sebe.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

SmartSocks se již aktivně testují, výsledky jsou slibné

Několik pečovatelských domů ve Velké Británii nyní aktuálně testuje ponožky na skutečných pacientech, kteří si jejich funkce jen a jen pochvalují. Testování probíhá pod dohledem zdravotnického personálu i samotných vědců, kteří SmartSocks vyvíjejí. Velkou výhodu pak představuje také skutečnost, že se ponožky nemusí nijak dobíjet a jsou běžně pratelné v pračce. Jde tak o příjemnou alternativu k hodinkám či náramkům s podobnými funkcemi, které již za trhu sice existují, pro pacienty s demencí však nejsou příliš vhodné. Starší lidé je například často nechávají celé dny vybité nebo se nesnadno sžívají s uživatelským rozhraním zařízení. V nejhorších případech je pak úplně ztratí, a celkový monitoring tak ztrácí smysl.

Platformy umělé inteligence mění zdravotní péči v mnoha oborech. Ponožky SmartSocks jsou tak pouze jedním z celé řady zařízení, díky kterým AI nabízí pomocnou ruku lidem, kteří mohou mít o asistenci ve vypjatých situacích mnohdy až život ohrožující nouzi.

Zdroje:

https://www.imperial.ac.uk/news/246675/new-research-using-smart-socks-could/

https://www.businesstoday.in/technology/news/story/ai-in-your-sock-new-smart-socks-to-prevent-falls-in-people-with-dementia-396107-2023-08-29

https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-devon-66454348

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---