Nemá smysl pěstovat tymián na bylinkovém záhoně, aniž byste ho následně neusušili. Postup zpracování není složitý a máte několik možností. Stačí dodržet několik pravidel, včetně vhodné přípravy na samotné sušení. Pomáhá proti kašli a dokonce odpuzuje mravence. Pokud se zbavíte vlhkosti a správně jej uskladníte, vydrží vám zásoba tymiánu dlouho.
Pozor na jeho silné aroma
Ve volné přírodě a na balkoně dorůstá vytrvalý, příjemně kvetoucí tymián do výšky asi 40 cm. Na záhonu působí velmi expanzivně, proto si na něj dávejte pozor. Dobře si rozumí s levandulí, ale hodí se i do sousedství s asfodelkou. V květináči utlačuje své sousedy, pokud je to možné, vyhraďte mu jeho vlastní prostor. Přírodní léčitelství ho nasazuje ke stimulaci produktivního odkašlávání, má také neodmyslitelné postavení v aromaterapii díky éterickým olejům, které obsahuje. Do pokrmů vnáší lehce nahořklou citrusovou chuť, která se plně rozvine po jeho usušení. V bylinném octu se dobře doplňuje s estragonem, ale vhodná je i meduňka.
Kdy sklízet?
Doporučená doba pro sklizeň tymiánu je krátce před letním růžovým rozkvětem. V závislosti na odrůdě může přijít již v květnu nebo v říjnu. Výběr odrůdy by měl vycházet také z její přizpůsobivosti středoevropským klimatickým podmínkám, zejména z hlediska zachování výhody mrazuvzdornosti. Nadměrná vlhkost v zimě je pro tymián hrozbou, stejně jako suché mrazy napadající dřevnaté části.
Neomývejte, pouze vyklepejte nečistoty
S odumíráním výhonů s olistěním počkejte do poledních hodin suchého dne. Suroviny nemyjte, pouze odstraňte zažloutlé, nemocné a zvadlé listy. Hrubé nečistoty opatrně otřete nebo vyklepejte. Při sušení na vzduchu svažte několik větviček na dně a zavěste je na nataženém provázku na suchém, tmavém a dobře větraném místě bez vysoké okolní teploty. Tento proces trvá tři až čtyři dny. Kontrola, že je dokončen, spočívá v tom, že listy při jemném pohupování svazkem šustí. Zkuste do jednoho z nich nejistě šťouchnout mezi prsty: pokud se rozpadne, je opravdu hotový.
Štěrbina jako kukátko i větrací otvor
V troubě vyhřáté na 30-35 °C se tymián suší podstatně rychleji. Tato metoda vyžaduje maximálně dvě hodiny s občasným dohledem. Lze ji provádět úzkou štěrbinou mezi tělem spotřebiče a dvířky. Ponechte ji v zájmu udržení vlhkosti v prostředí místo zpomalení cirkulace. Uspořádejte výhonky na plech vyložený pečicím papírem tak, aby se vzájemně nedotýkaly.
Vzduchotěsná neprůhledná nádoba
Dehydratace tymiánu ve speciálním zařízení bude trvat přibližně dvakrát déle, ale takové, které spotřebuje méně energie, má integrovaný systém odstraňování vlhkosti a lépe uchovává cenné složky. V mikrovlnné troubě při nejnižším možném výkonu to trvá jen půl minuty, ale i zde je lepší počkat. Nakonec oddělte listy od stonků a uzavřete je ve vzduchotěsné neprůhledné nádobě. Vydrží až dva roky.
Zdroje: Redakce, iReceptář, PrimaReceptář