Trojrozměrné uspořádání obytného prostoru? Unikátní lesní dům představuje zcela nový koncept bydlení!

Finský Ateljé Sotamaa navrhuje projekty pro jedinečné klienty. Byl založen s cílem navrhnout krásu, důmyslnou strategii a nové zkušenosti odpovídající digitálnímu věku. Dům v lesích s názvem Meteorit využívá nejnovější nástroje, koncepty a křížem laminované dřevo – CLT. Architektům se tak podařilo vytvořit udržitelný domov, který nenudí, těší, překvapuje a má podstatně větší význam než obyčejná chata. A to iz ekologického hlediska.

Meteorit je obytná budova stojící ve finské obci Kontiolahti. Procházíte se přes les a najednou narazíte na mystický temný objekt, připomínající z každé strany osekaný meteorit. Vnitřek této ultramoderní, ekologické, třípodlažní dřevostavby je však zcela jiným světem. Světem otevřených propojených místností, které komunikují s okolní krajinou.

Moderní dřevodom v korunách stromů: Jídelna mají uprostřed lesa
Střešní okno, katamaránová síť a tajemná zákoutí
Uprostřed mnohostěnného meteoritu vzniklo vysoké atrium o rozloze
10 metrů čtverečních. Střešní okno poskytuje ničím nerušený výhled na hvězdy. Další jedinečností domu je katamaránová síť ve výšce sedm metrů, na které se domácí mohou „vznášet“ a stimulovat kreativní myšlení.

Interiér ze světlého dřeva obsahuje mnoho různých nik a výběžků, které vytváří prostorový i pocitový zážitek. Nenajdete zde klasické místnosti, ale zajímavá zákoutí, která fungují tak, jak to právě potřebujete.

Z původního plánu sešlo kvůli pandemii
Stavba měla původně fungovat jako penzion pro Ullu-Maaria Koivulu, zakladatelku a generální ředitelku poskytovatele vzdělávacích technologií ThingLink se sídlem v Palo Alto v Kalifornii. Stojí na usedlosti jejích prarodičů ve Finsku. Kvůli pandemii COVID-19 a lesním požárům zuřícím v Kalifornii se však její rodina rozhodla žít a pracovat v usedlosti a v Meteoritě víceméně na plný úvazek. Takže se stala jejich domovem.

Vnitřek dřevodomu s kuchyní schodištěm a psem
Uprostřed mnohostěnného meteoritu vzniklo vysoké atrium.

Inspirace bludnými balvany a návrat do dětství
„Moje inspirace postavit jedinečný dřevěný dům v této zemi vyrostla ze skalnatých kopců a drsných lesů Koli, bohatých na bludné balvany, které sloužily i obraně Finska během Zimní války. Meteorit odráží spojení mé duše s finskou přírodou a pohled přes jedno z jeho velkých oken na zamlžená pole kolem mě vrací do klidných dnů dětství.

Dům využíváme jako kreativní prostor pro práci na dálku, koníčky a společné flákání se. Za starých časů se rodiny, aby byly spolu, shromažďovaly ve velké horizontální kuchyni; my se navzájem propojujeme vertikálně a také s okolní přírodou. V této době a věku s efektivními telekomunikacemi a rychlými vlaky do metropolitního regionu je to pro nás ráj,“ vysvětluje investorka projektu a domácí paní Ulla-Maaria Koivula.

Dřevěný dům s atriem velkým oknem a sítí uprostřed
Střešní okno poskytuje ničím nerušený výhled na hvězdy.

Zdravá nízkouhlíková stavba
Z konstrukčního hlediska je Meteorit vyroben z prefabrikovaných CLT panelů, je izolován vzduchem a využívá přirozeného větrání. Masivní dřevěné stěny obsahují v nejlepším případě 4 metry vzduchové izolace, všechna technika a technologie budovy jsou ukryty uvnitř stěn. Interiér sestává ze světlého severského dřeva, nikde v konstrukci nenajdete žádný plast a nic, co by plesnivělo. Střecha je také z masivního dřeva, naolejovaná, aby odolávala povětrnostním vlivům a starla s půvabem. Velká okna přinášející výhledy na přírodu jsou elektricky vyhřívaná.

Interiér dřevodomu se schodištěm a pejskem
Interiér sestává ze světlého severského dřeva, nikde v konstrukci nenajdete žádný plast a nic, co by plesnivělo.

Zcela nový koncept bydlení
Meteorit není velký dům, ale uvnitř představuje zcela nový trojrozměrný otevřený koncept uspořádání obytného prostoru. „Na rozdíl od tradičních domů, kde má každá místnost předem určený specifický účel, architektura Meteoritu podporuje dynamičtější vztahy svých obyvatel a různé životní situace. Digitální design a nové technologie prefabrikace a výstavby umožňují vytvářet jedinečné, esteticky kvalitní ekologické dřevostavby, které svým lokalitám dodávají zážitkovou hodnotu,“ říká Kivi Sotamaa, spoluzakladatel Ateljé Sotamaa.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Markéta Doležalováhttps://pressmedia.net
Celý život mě provází láska k literatuře a psaní. Ve volném čase, kterého moc není, si ráda odpočinu při běhání nebo si přečtu některý z románů od S. Kinga.

Nejnovější články

--- Další články autora ---