Spánek je důležitý pro správnou funkci nervového systému a hraje v našich životech velmi podstatnou roli. Když spíme, náš mozek je stále aktivní a prochází přirozenými spánkovými cykly. Pojďme se podívat na to, co se s námi při spánku děje, proč je tolik důležitý a jak z něj co nejvíce vytěžit pro naše zdraví.
Co se děje, když spíme
Můžete si myslet, že jakmile usneme, celé naše tělo vypne. Pravdou však je, že některé části našeho mozku jsou během spánku aktivní. Spánek se skládá ze dvou základních cyklů REM a NREM.
Při fázi REM je aktivita v našem mozku vysoká a odpovídá stavu bdělosti. Do NREM fáze patří usínání, lehký spánek a hluboký spánek. Web Zdraví.euro.cz tyto fáze detailně popisuje.
Jak nás spánek ovlivňuje a proč je důležitý
Spánek má vliv naše fyzické i duševní zdraví. Když spíme, tělo má šanci si konečně odpočinout a dobít energii. Když máme spánku nedostatek, tak nejenže se nedokážeme soustředit, ale naše tělo je vyčerpané, a tím i náchylné k onemocněním.
Zbavte se špatných návyků
Abychom klidně usínali a spánek byl zdravější, je důležité vzdát se našich „rituálů“. Které činnosti nám nevědomky ubližují?
- Používáním mobilních telefonů a dalších zařízení, které vyzařují modré světlo, dochází ke zpomalování tvorby melatoninu (spánkového hormonu) a zhoršení usínání. Doporučuje se zkrátit dobu vystavení očí modrému světlu na alespoň 2 až 3 hodiny před spaním.
- Pokud pozdě večer sledujete toxický a negativní obsah, můžete si tím vyvolat zvýšení hladiny kortizolu (stresového hormonu), který je zodpovědný za udržení těla a mysli v aktivním a bdělém stavu.
- Pravidelné pití kofeinových nápojů a přejídání pozdě večer není dobré jak pro vaše zažívání, tak ani pro usínání a kvalitu spánku.
- Magazín iDnes také upozorňuje na optimální teplotu v ložnici, která by měla být mezi 15 až 21 °C.
Zdroj: Zdravi.euro.cz, iDnes.cz