Ohraničení záhonku není jen estetická záležitost, ale také praktická. Ohraničení slouží k vytyčení přechodu mezi záhonkem a trávníkem, cestou nebo chodníkem. Jak ale vybrat to pravé ohraničení právě pro vaše záhony? Možná ani nevíte, jaké jsou vlastně možnosti, a mezi čím si tak můžete vybírat. Tak se pojďte inspirovat.
Palisády
Díky palisádám lze vizuálně vyčlenit záhonek od okolního prostoru. Existuje přitom vícero druhů palisád, a vy si tak můžete vybírat mezi plastovými, dřevěnými i kamennými palisádami, zmiňuje web Zahrádkářská poradna. Výběr je otázkou vkusu i manuální zručnosti, palisády lze zakoupit jak samostatně, tak i v blocích.
Mulčovací kůra
Na mnoha zahrádkách můžeme okolo záhonků vidět lem z mulčovací kůry. Mulčovací kůra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná část stromové kůry. Výhodou může být fakt, že se v ní mohou zabydlet drobnější živočichové, kteří mohou zvýšit úrodnost půdy.
Kameny
Pokud přemýšlíte, čím ohraničit záhony, řešením mohou být i kameny. Velmi oblíbené jsou lomové kameny, skály, bludné balvany nebo třeba pramenné kameny, píše web Flora na zahradě. V případě drobnějších rozměrů mluvíme o dekorativním štěrku a drti.
Gabiony
Opomenout nesmíme ani gabiony. Jde o drátěné koše nebo klece vyplněné kameny. Gabiony jsou praktickým i cenově přijatelným způsobem, jak záhony nejen ohraničit, ale zároveň jim dodat na důležitosti a vytvořit z nich dominantní prvek zahrady.
Trávníkový lem
Podle webu Home Bydlení je jedním z nejjednodušších způsobů ohraničení záhonku použití různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy. Jsou k dispozici v několika provedeních.
Lávový mulč
Posledním tipem je lávový mulč. Ten se vyrábí z vulkanických hornin, je známý pro vysoký podíl minerálů. A právě ten může být jeho výhodou, protože zlepšuje půdní strukturu a půdě zajišťuje delší vlhkost.
Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, floranazahrade.cz, homebydleni.cz