Tipy, jak nejlépe odhlučnit domácnost

Bydlíte v bytovém domě, ve kterém není snad nikdy klid? Důchodcům řve nahlas rádio, puberťáci pouští hlasitou hudbu, někteří lidé denně trénují hru na hudební nástroj, jiní se oddávají milostným hrátkám, do toho neustále řve dítě, které nesnáší spánek… Přijde vám to povědomé? S hlukem se setkal snad každý, kdo měl nějaké sousedy nebo bydlel u rušnější cesty. Je jasné, že vystavením dlouhodobému hluku si zaděláváte na psychické i fyzické problémy. Hluk proto musíte řešit. Dá se proti němu bojovat jinak než odstěhováním se? Pojďme si představit domácí odhlučnění, která vás nezruinují, i odhlučnění profesionální.

Levná domácí odhlučnění

Utěsněte dveře a okna

Pokud se zvuk line zpod dveří, za vším vězí jejich špatné těsnění. Poohlédněte se proto po samolepicí těsnicí pásce k vyplnění menších mezer nebo po kartáčovém samolepicím těsnění na mezery větší. Pomoci může i izolační zarážka, která kromě odhlučnění pomáhá udržovat teplo v místnosti. Samolepicí těsnicí páska do oken zase zredukuje hluk zvenčí.

Vyzdobte si zdi

Zvuky šířící se přes zdi můžete eliminovat jejich vyzdobením. Police, plakáty, obrázky, tapety, velké kusy nábytku přisunuté rovnou ke zdi a další dekorace nejen pomohou s hlukem, ale také se zútulněním prostoru. Jestliže vás netíží finanční rozpočet, můžete zainvestovat do akustických panelů. Na současném trhu je velké množství různých tvarů, barev, vzorů a materiálů. Ze široké nabídky si tak vybere snad každý.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pomohou vám i textilie

Čtěte také:

5 tipů, jak úspěšně bojovat proti vlhkosti a plísním v domě

Chytře rozmístěné textilie umí s hlukem dělat zázraky. Koberec s vysokým chlupem pomáhá tlumit nejen vaše kroky, ale zároveň i hluk z dolního patra. Hluk zvenčí vyřešíte pomocí těžkých závěsů, rolet, žaluzií apod.

Profesionální odhlučnění

Odhlučněte strop

Obzvláště nepříjemný je hluk linoucí se seshora. V tom případě je jedinou možností odhlučnění stropu. Můžete využít moderní podhledy, do kterých se dají nainstalovat bodová osvětlení. Aby však bylo odhlučnění účinné, je třeba, aby jeho šířka dosahovala alespoň 20 cm. Počítejte tedy s prostorovou ztrátou, která je v případě vysokých stropů zanedbatelná, ale v klasicky vysokých bytových prostorách znatelná.

Použijte sádrokartonové desky a vatu

Sádrokartonové desky a minerální vata představují poměrně levnou a účinnou variantu akustické izolace. Kromě toho, že pohltí poměrně velké množství zvuku, fungují i jako tepelný izolant.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vyměňte stará okna za nová

Pokud vás trápí hluk zvenčí, možná jsou na vině vaše stará okna. Ačkoliv jejich výměna představuje větší finanční zátěž, jedná se o velmi efektivní řešení. Skvělé odhlučňovací schopnosti mají okna plastová. Kromě toho je jejich údržba naprosto jednoduchá a při správné péči vám vydrží do konce života.

Před vyzkoušením našich tipů berte v potaz, že se hluk nepodaří eliminovat na 100 %. Některé zvuky se sice pohltí, ale vždy se nějaký z nich propustí dál. Pokud se však jejich hlasitost sníží, budete je moci lépe ignorovat. A vy budete lépe žít.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

Komerční prezentace

--- Další články autora ---