Tipy, jak dosáhnout optické harmonie v domácnostech

V našich domácnostech se cítíme pohodlně a útulně jen když v nich vládne klidná harmonie. Tu dosáhneme péčí o vlastní vztahy a rovněž i drobnými interiérovými úpravami. V tomto článku se budeme věnovat právě té druhé stránce, abychom vaše příbytky oživili a dodali jim ten správný šmrnc.

Podlahy a stěny jako největší plochy pro úpravy
Poskytují ten největší a zároveň nejširší prostor pro korigování charakteru místnosti. K vlastnímu a prostornému bydlení se dostáváme velmi těžko, a pokud ho už máme, každý z členů domácnosti v něm vyžaduje vlastní soukromí a dost místa pro vše potřebné.
Změny je nejlépe realizovat od podlahy. Ty vybíráme ve světlých odstínech, vždy však alespoň o jeden odstín tmavší, než je barva stěn. Co nejméně je překrýváme koberci. Raději upřednostníme více menších kusů než jeden celoplošný.

Potřebuje místnost opticky prodloužit nebo rozšířit? Dobrým tipem je v požadovaném směru umístit koberce nebo jiné doplňkové textilie s pruhovaným motivem. Také vybíráme modely s nižším vlasem.
Co snad nejvíce překrývá podlahy je nábytek a sedací soupravy. Proto volíme multifunkční modely a v případě skříní vestavěné s množstvím úložného prostoru. Nemají nás však obírat o dostatek přirozeného světla. Místnost chceme prosvětlenou a provzdušněnou.

Okna nepřekrýváme robustními ani tmavými záclonami, raději oproti nim umístíme zrcadla. Pro optické zvětšení nám poslouží velké samostatně stojící zrcadlo. Chceme-li si však vyhrát „s růstem“ místnosti do výšky, pořídíme si vysoký model od podlahy až těsně po strop. Dobré je využívat i volné plochy stěn. Zrcadla umisťujeme níže, střední část stěn zůstává co nejvíce prázdná a nad ní můžeme umístit police. Ještě lepším tahem je využít zrcadla již se zabudovaným úložným prostorem nebo jako součást většího nábytku.

Barvy musí v pokojích přímo vyhrávat
Ideální je zakomponovat více průhledných materiálů, které odrážejí a rozptylují světlo po místnosti. Někomu se to může jevit až příliš sterilní a nudné, přičemž se jistě nechceme vzdát ani doplňků. V případě nástěnných modelů doporučujeme např. plakáty, na kterých převládají černobílé kontury nebo chladnější odstíny modré. Ty místnost opticky prohloubí, působí uklidňujícím dojmem a zároveň podněcují rozumovou aktivitu. Můžete proto vyzkoušet například menší nástěnný plakát s motivem přímořské nebo horské krajiny.

Hlavním pravidlem je nic nepřeplňovat
A to jak na podlahách, tak na stěnách. V menších pokojích
se vám určitě nevyplatí velkoplošné tapety, raději investujte do moderních nástěnných map. Proč? Vždy přinášejí jisté téma, vyprávějí svůj příběh a hýří různými barvami. Podle motivu vypovídají io vaší osobnosti. Zároveň vám mohou sloužit jako pomůcka ke studiu či k práci.
Oblíbené jsou nástěnky s mapou, s noční oblohou nebo s živou a zářivou přírodou. Dle dispozičních možností místnosti pořádně zvažte, zda si zakoupíte vícedílnou nástěnnou sadu nebo jen samolepky. První zmiňovaný model totiž více vystupuje do prostoru, čímž vás může ukrátit o další volné cm v místnosti.

Je náročné dávat konkrétní rady, v jakých barvách používat tyto nástěnné doplňky. Rozhodně to vyplývá i ze samotné funkce místnosti a jejího charakteru. Proto například. ze stěn ložnic raději stahujeme doplňky v zářivých oranžových a žlutých odstínech, které nás podněcují k zábavě, aktivitám a komunikaci. Chcete-li si vychutnat skutečné ztišení a pohodu v místnosti, doporučujeme neutrální nebo jemné přírodní odstíny.

Doufáme, že i díky těmto nápadům zavládne ve vašich domácnostech klid a skvělá nálada.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Markéta Doležalováhttps://pressmedia.net
Celý život mě provází láska k literatuře a psaní. Ve volném čase, kterého moc není, si ráda odpočinu při běhání nebo si přečtu některý z románů od S. Kinga.

Nejnovější články

--- Další články autora ---