Terasa, lodžie, balkon nebo francouzské okno – dokážete je rozlišit?

Stalo se vám, že realitní agent sliboval luxusní byt s terasami za podezřele příznivou cenu? A když jste se špatně skrývanou dychtivostí dorazili na místo, čekal na vás byteček velikosti větší šatny s francouzskými okny? To ale bylo zklamání! A poznáte vůbec rozdíl mezi terasou, francouzským oknem, lodžií a balkonem?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Střešní terasa jako symbol luxusu

Tyto základní termíny většina lidí zaměňuje mezi sebou, což by samozřejmě neměla být omluva pro profesionály. Pojďme si na známá slova s nepříliš zřetelným obsahem trochu posvítit. A příště nás už nikdo nedoběhne!

Terasa je venkovní část stavby umístěná nad úrovní terénu, výjimkou nejsou ani střešní terasy, které vnímáme jako symbol luxusu. Pokud vám někdo nabízí byt s terasou v klasickém panelovém domě, nevěřte mu. Terasa by mohla být jedině na střeše. Paneláky se v bývalém Československu stavěly od šedesátých do devadesátých let minulého století a tehdy se na luxusní byty se střešní terasou rozhodně nemyslelo.

Slavné pražské výhledy

V Praze najdete podle portálu idnes.cz hned několik střešních teras, které jsou přístupné veřejnosti. Navštívit můžete například terasu na střeše obchodního domu Kotva, kde naleznete restauraci. Ve výšce 33 metrů se nachází vyhlídková terasa Národního památníku na Vítkově. Zajímavý výhled nabízí také terasa na střeše slavného Tančícího domu, odkud je vidět na Hrad i starou Prahu. Relativně nedávno byla otevřena vyhlídková trasa na střeše budovy Národního zemědělského muzea. Dostanete se tam ze čtvrtého patra budovy po točitém schodišti. Na střeše najdete bylinkovou zahrádku s včelím úlem, okouzlí vás výhled na Hrad, Petřín a Žižkov. Vedení muzea návštěvníky vybízí, aby se neostýchali a udělali si na terase piknik.

Balkon vystupuje z obvodové zdi

Na rozdíl od terasy konstrukce balkonu vystupuje z půdorysu stavby a může být krytá i zasklená. Balkon je oblíbeným architektonickým prvkem už od dob renesance. Italští velmožové si balkony zamilovali, protože jim poskytly možnost pobývat na slunci a čerstvém vzduchu a zároveň se nevzdalovat z bezpečí a přepychového prostředí domova, navíc zdobily průčelí jejich honosných paláců. Kryté balkony se objevují zvláště v době baroka a rozšiřují se v 19. století. V minulém století se budují balkony na zahradních vilách. Později se použití balkonů rozšiřuje také na hromadnou bytovou výstavbu. S balkony se často setkáváme u činžovních domů z padesátých let i paneláků ze šedesátek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pro paneláky jsou typické lodžie

Lodžie je zastropený prostor v budově, otevřený do venkovního prostředí, oddělený jen sloupy, arkádami, kolonádou nebo zábradlím. Na rozdíl od balkonu nevystupuje z půdorysu budovy a obvodové zdi. Je to konstrukce typická pro italskou architekturu už od dob gotiky. V našem prostředí jsou lodžie od 80. a 90. let minulého století nedílnou součástí panelových domů. V uplynulých dvou desetiletích si je řada majitelů nechala zasklít nebo zarámovat, aby zlepšili tepelnou izolaci svých bytů a zároveň vytvořili prostor pro zimní zahradu.

Okno až k podlaze

Francouzské okno jsou dveře vedoucí na terasu, balkon, lodžii nebo do zahrady. Někdy ovšem za nimi není opravdový balkon, ale jen miniaturní prostor, kam se nevejde víc než květináč. V takových případech lze použít termín francouzský balkon. Tyto konstrukce se využívají především v centrech měst, kde je zakázáno stavět klasické balkony.

Zdroje: idnes.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---