Sample Category Title

Co dělá náš mozek, když spíme? Během noci vysypává odpadky

I během spánku se mozek stará o celou řadu procesů v našem těle, a pomáhá nám tak s celkovou údržbou organismu. Nově se ale vědcům podařilo odhalit proces, který z orgánu vylučuje také koktejl odpadních látek.

Největší tvor naší planety možná ve skutečnosti nemohl vůbec existovat

V loňském roce popsali vědci nový druh vyhynulé velryby, která měla svými rozměry překonávat hranice možností obratlovců. Jak se ale nyní ukazuje, byly možná odhady poněkud přestřelené.

Vyšetřování kosmických zločinů? Vědci zkoumají chování krve při podmínkách mikrogravitace

Současné vesmírné programy počítají s vytvořením stabilní lidské posádky na povrchu Měsíce a Marsu. S tím, jak bude populace ve vesmíru narůstat, však bude nutné začít řešit některé dosud nekladené otázky například v oblasti trestního práva a potlačování kriminality. Na světlo světa se tak dostává nový obor: astroforenzní vědy.

Nový archeologický objev odhaluje ranou historii piercingů

Nedávno odhalená sbírka předmětů ve tvaru cvočků a dalších ozdob nalezených v hrobech neolitického sídliště v jihovýchodním Turecku by mohla představovat nejstarší přesvědčivé příklady propichování těla.

Jak spolu souvisí ADHD a lesní ovoce? Spojitostí je poměrně dost

Nový vědecký experiment odhalil, že jedinci trpící poruchami neklidnosti a hyperaktivitou mohou být mnohem efektivnější v plánování strategie hledání potravy. Bizarní spojení má podle odborníků kořeny v evolučním vývoji.

2 000 let stará bronzová ruka ukrývala klíč k rozluštění tajemství baskičtiny

Podivuhodný nález objevený na severu Španělska by mohl být důležitým chybějícím článkem v pátrání po původu starých paleo-hispánských jazyků. Z těch se postupně vyvinula i například baskičtina, která se na Pyrenejském poloostrově užívá dodnes.

Co obsahuje projekt zahrady?

Plánování zahrady a navrhování zahrady je zábavný a tvůrčí proces, který může přinést krásu a užitek vaší venkovní oblasti. Projekt...

Obávané anakondy se možná na světě pohybuje více druhů. Vědci byli zjištěním šokováni

Anakonda zelená je již dlouho považována za jedno z nejhrozivějších a nejzáhadnějších zvířat Amazonie. Nedávno zveřejněný výzkum však do značné míry změnil vědecké chápání tohoto velkolepého hada, a odhalil, že ve skutečnosti nejde o jeden, ale hned dva geneticky odlišné druhy. Toto zjištění otevřelo novou kapitolu v ochraně tohoto vrcholného predátora džungle.

Trápí vás chronické migrény? Možná vám může pomoci ultrazvuk

Léčba bolesti hlavy není nikdy snadná, jelikož není snadné odhalit její původ. Přesto však může existovat nadějná neinvazivní metoda, která se podle předběžných výsledků ukazuje jako slibná. Jde o terapii pomocí ultrazvuku.

Vědci odhalili tajemný přírodní vzorec ukrytý v křídlech ptáků

Ptáci jsou jednou z nejpestřejších tříd živočišné říše. Nová studie však poukazuje na specifický soubor pravidel, který je všem ptákům společný, a který možná vědcům pomůže vypátrat, kteří dinosauři mohli létat a kteří nikoli.

Kde se nachází nejsilnější magnetické pole ve vesmíru? Možná přímo na Zemi

Vesmír je plný pozoruhodných míst, kde jsou fyzikální i logické zákony podrobovány velkým zatěžkávacím zkouškám. V některých takových lokalitách se hmota deformuje do takové míry, že zde vzniká magnetické pole nepředstavitelné síly. Přesto nemusí jít o největší sílu tohoto typu ve známém kosmickém prostoru.

Potřebujete zastínit terasu či dvorek? Zvolte kvalitní pergolu

Jestliže máme to štěstí, že u domu vlastníme kus pozemku, kde si můžeme vybudovat terasu nebo dvorek, určitě se...

Průlom v medicíně. Americké úřady schválily první lék na nebezpečné potravinové alergie

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno schválil k užívání vůbec první lék pro léčbu potenciálně smrtelné potravinové alergie. Co to znamená pro budoucnost farmaceutického průmyslu?

5 způsobů, jak zvýšit výnos malé zahrady

Máte-li na starosti malou zahradu, jistě toužíte po jejím co nejlepším využití a dosažení maximální úrody na omezeném prostoru....

Máme pro vás spolehlivého a levného dodavatele zlata!

Cena zlata láme rekordy. A podle analytiků se tento trend v nejbližší době nezastaví. Pokud tedy přemýšlíte o vhodném...

Využití akustických panelů u vás doma

Ať už se nacházíme v jakémkoli prostoru, je velmi nepříjemné, když je v něm nedořešená akustika. Můžeme se pak setkávat s nežádoucí...

Za ztrátu zraku mohou být zodpovědné bakterie ve střevech

Nová studie provedená na myších naznačuje, že střevní bakterie mohou v průběhu některých očních onemocnění zapříčinit ztrátu zraku. Získá novým objevem medicína silnější nástroje v oblasti léčby očí?

Evropská akademie vzdělávání vyladila MBA k dokonalosti

Součástí nabídky vzdělávání na Evropské akademii je mimo jiné i profesní studium MBA. Jako všechny ostatní obory je i...

Tipy pro zářivě čistý prostor

Pokud jde o udržování čistého a příjemného obytného nebo pracovního prostoru, nelze podceňovat význam čistých podlah. Čisté podlahy nejen...

Jeden únorový den navíc. Málokdo si ale uvědomuje, jak moc jsou přestupné roky důležité

Na základní škole se děti učí, že Země oběhne Slunce za 365 dní. Ve skutečnosti je však tato cesta o zhruba čtvrt dne delší. Tento časový úsek je však naprosto kritický pro správné nastavení pozemského vnímání času a data.

Vědci přišli na kloub tomu, jaká je optimální teplota pro veškerý život na Zemi

Zajímalo vás někdy, jaká teplota by byla nejoptimálnější pro život na naší planetě? Nový systematický výzkum se pokusil její hodnotu odhalit.

Zlato nad zdraví? Troška vzácného kovu by mohla pomoci s léčbou Parkinsona

Perorálně podávaný lék posypaný nanočásticemi zlata by podle nových průzkumů mohl jednoho dne léčit neurodegenerativní onemocnění typu Parkinsonovy choroby či roztroušené sklerózy. Experimentální léčivo s názvem CNM-Au8 uspělo ve druhé fázi klinických testů.

Ubytujte se v Jablonci nad Nisou nedaleko centra, přitom kousek od přehrady

Hlavními symboly Jablonce nad Nisou jsou především šperky, bižuterie a taktéž nádherné sklo. Samotné město se rozprostírá pod majestátními Jizerskými...

Měsíc jako pohřebiště? Kontroverzní plány s přirozenou družicí Země vzbuzují rozpaky

Když se NASA 8. ledna 2024 pokusila poprvé po 50 letech vrátit na Měsíc, bylo v ohrožení více než jen vývoj a vybavení v hodnotě 108 milionů dolarů. Kosmická agentura na sebe strhla hněv indiánského národa Navahů, který měl problém s jedním z dílčích cílů mise.

Nejnovější články