Také péče o záhony po letní sklizni má svá pravidla

Možná jste také sklidili téměř všechnu úrodu ze záhonků, které vám teď leží „ladem“. Tedy až na ty, na nichž dorůstá zelenina z druhé výsadby nebo se na nich nachází kořenová zelenina, dýně, cukety, patisony, poslední rajčata či třeba česnek a jiřiny, které právě teď kvetou.

Nechávat záhony jen tak volně odkryté je nevhodné, protože na ně může plně působit vítr, déšť i slunce. Právě povětrnostní vlivy z vaší nechráněné půdy odnáší živiny, které ještě zbyly poté, co vám poskytla mnohou zeleninu a ovoce. Eroze půdy se pak musí pracně řešit radikálním způsobem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com

Zelené hnojení je levné a účinné

Co nejdříve poté, co ze záhonů sklidíte zeleninu a ovoce, můžete použít zelené hnojení. K tomu se používají různá semínka, která rychle klíčí, a jakmile z nich vzrostou rostlinky, posekají se a zapraví do půdy. Nejčastěji voleny jsou hořčičné a řepkové osivo. Klidně ale můžete použít i jiné zelené rostlinky, které rychle rostou – například hrách. Poté, co rostlinky dosáhnou asi 10 cm, můžete je nasekat a zrýt. Ideální je, když tohle vše stihnete v průběhu října.

Použijte posečenou trávu nebo kompost

Čtěte také:

Jako k vysněné zahradě aneb 4 rady, které oceníte při její renovaci či zakládání

Stejně tak je ideální k doplnění živin do půdy na záhoncích posečená tráva. Posekat můžete i letničky, které už nejsou hezké, nebo můžete zarýt zbytky zeleniny z kuchyně, jež v sobě mají důležité látky jako dusík, fosfor nebo draslík. Všechny se budou do půdy postupně uvolňovat.

Máte-li na zahradě kompost, využijte jej. Ať už je v něm tráva, kterou jste v průběhu roku nasekali, listí, neúrodná půda, drcené větve, jednoletky, to vše je pro půdu doslova požehnáním. A pokud máte kurník se slepicemi nebo krávu či koně, přidejte do kompostu i trochu kuřinců nebo hnoje. Ty pomohou nastartovat mikroflóru kompostu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com

Je důležité záhon vždy pořádně zrýt, aby se hnojivo – ať už zelené či v podobě trávy nebo kompostu – dostalo na celou délku rýče. Rytím nejenže dopřejete půdě hluboké vyživení, ale také zlepšíte její strukturu.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

Komerční prezentace

--- Další články autora ---