Sušení prádla venku nebo v sušičce?

Člověk by ani nevěřil, jaká je sušení prádla v dnešní době věda. Sušit už nemusíme jen venku na šňůrách. Čím dál častěji si pořizujeme sušičku. Co je ale pro prádlo a vaši peněženku lepší varianta? Odpovíme si nejen na tuto otázku, ale podíváme se také na výhody a nevýhody jednotlivých druhů sušení.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sušení prádla venku

Říká se, že léty prověřené způsoby už není třeba vylepšovat. Toto tvrzení by mohlo platit i o sušení prádla venku. Od jara do podzimu s klidným srdcem můžete sušit prádlo venku. A to hlavně v případě, že svítí slunce a zároveň fouká vítr. Nemáte zahradu? Žádný problém! Můžete si natáhnout šňůry na balkon nebo si sami snadno namontovat okenní sušák. Ušetříte peníze za elektřinu a prádlo bude navíc voňavé a nadýchané.

Prádlo byste venku neměli sušit, jestliže bydlíte u frekventované silnice nebo v prašném prostředí. Nečistoty a prach mají totiž tendenci na textilu ulpívat, což může dělat problémy zejména alergikům, astmatikům a jiným citlivým osobám. Navíc prádlo nemusí ve finále moc vonět.

Dávejte si pozor, abyste nevystavovali textil prudkému slunci. Nejenže by měl potom tendenci ztrácet sytost barev, přesušené prádlo se také špatně žehlí. Počítejte s tím, že se může venku potřísnit nečistotami.

Výhody a nevýhody sušení prádla venku ve zkratce

+ šetříte peníze za elektřinu

+ pokud bydlíte v přírodě, budete mít prádlo nadýchané a voňavé

+ slunce zachová sněhově bílou barvu textilu

– ostré slunce může prádlo přesušit a to se pak špatně žehlí

– prádlo se může ušpinit od ptáků, hmyzu nebo jiných nečistot

– výrazné barvy mají tendenci blednout

– má tendenci pohlcovat nečistoty

– není vhodné prádlo sušit venku, jestliže bydlíte v prašném prostředí

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sušení prádla v sušičce

Sušička se v dnešní době stala nedílnou součástí většiny domácností. Zejména pro alergiky je nepostradatelná. Nebo pokud doma nemáte prostor pro sušák nebo nechcete z nějakého důvodu sušit prádlo venku. Každopádně ačkoliv je to dobrý sluha, někdy bývá zlý pán.

Hlavní nevýhodou sušičky je, že spousta oblečení do ní nepatří, i když je na štítku napsáno, že je pro ni vhodná. Například spodní prádlo, plavky, oblečení z funkčního materiálu, krajky, silonky apod. by do sušičky nikdy přijít neměly. Do sušičky nepatří ani oblečení s plastovými částmi, potiskem nebo kamínky. Pokud některá věc do sušičky nepatří, ale přesto ji do ní dáte, riskujete, že se nenávratně poškodí. Nicméně spousta moderních sušiček dnes již nabízí přednastavené programy pro různé druhy prádla. Sušička vyžaduje počáteční investici při pořízení i následném provozu.

Jak jsme již naznačili, sušička je vhodná pro alergiky, jelikož z prádla odstraní prach, chlupy, bakterie, plísně a jiné alergeny. Ušetří vám také čas s věšením a sundáváním prádla a samozřejmě i se schnutím. Odpadne vám také starost s žehlením, jelikož prádlo ze sušičky je nadýchané. Stačí ho jen hezky složit do skříně a máte vystaráno.

Výhody a nevýhody sušení prádla venku ve zkratce

+ ušetří čas při sušení

+ odstraní nežádoucí látky z prádla

+ prádlo je nadýchané

+ spousta věcí se následně nemusí žehlit

– investice do pořízení i provozu
– spousta věcí do sušičky nepatří

– zabírá místo

Jak vidíte, obě dvě varianty mají své pro a proti. Nejlepší je proto zvolit kombinaci obojího. Oblečení, které se do sušičky nehodí, můžete za hezkého počasí sušit venku. Pokud se chcete vyhnout žehlení nekonečných košů prádla, vložte ho do sušičky.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---