Orchideje patří k nejpěstovanějším a zároveň i nejoblíbenějším pokojovkám. A vůbec není divu. Jejich pestrobarevné květy a elegantní vzhled z nich zároveň dělají překrásné dekorace. My se v tomto článku zaměříme na pěstování orchideje Phalaenopsis (také známý jako můrovec), což je jeden z nejznámějších druhů orchidejí u nás. Jak se o ni starat, abychom se z její krásy těšili co možná nejdéle?
Jak se o Phalaenopsis starat?
Orchideje původně pochází z oblastí Asie, střední a Jižní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. V našich domácnostech pěstujeme už speciálně vyšlechtěné tropické odrůdy, do kterých spadá také Phalaenopsis. Ty se vyznačují svými velkými listy a bohatými květy. Při správných podmínkách kvete 2 až 3krát do roka.

Světlo a teplo
Květiny milují rozptýlené světlo, kterého je dostatek. Nejvíce se jim daří na parapetech oken, které směřují na východní, případně také jižní stranu. Naopak se vyvarujte pěstování květin na parapetech v pokojích, jehož okna jsou orientovány na západ. Silné sluneční paprsky by totiž mohly rostliny spálit. Co se teploty týče, ideální je pro ně pokojová teplota pohybující se mezi 20 až 27 stupni Celsia. Také mají rády čerstvý vzduch, proto místnost pravidelně větrejte.
Zálivka
Co se vody týče, orchideje jsou dost zmlsané. Zalévejte ji jen měkkou vodou, například vodou odstátou, převařenou, kojeneckou nebo dešťovou. Jednou za týden až deset dní je zalijte, ale nepřelívejte! Orchideje totiž nemají rády přelitý substrát. Před jejich zalitím proto zkontrolujte, jestli jsou zemina nebo bal dostatečně suché. Zalévejte je na zeminu a nikdy ne do listového srdíčka. Mohlo by totiž dojít ke hnilobě a následnému úhynu rostliny. Pomocí rozprašovače také pravidelně rostou jejich listy a květy.
Substrát
Nejvhodnější je pořídit substrát, které je speciálně určený na orchideje. Ten totiž snižuje citlivost rostlin k přeschnutí. Navíc obsahuje optimální složení živin pro ně potřebných. Orchideje pěstujte ve speciálním průhledném květináči, kde může probíhat fotosyntéza a můžete skrz něj navíc pozorovat stav kořenů rostliny.

Po odkvětu
Po odkvětu seřízněte stonek k prvnímu širšímu očku od konce stonku. Phalaenopsis by měla ještě jednou vykvést. Pokud však nevykvete, a navíc začne stonek usychat, seřízněte ho zhruba 1 cm od základu rostliny.
Přesazování
Přesazujte až ve chvíli, kdy kořeny nemají kam růst, a špatná kondice začíná být na květině znát. V té chvíli opatrně květinu vyjměte a suché kořeny nůžkami odstřihněte. Celou rostlinu pak opatrně zasaďte do nové nádoby. Obecně se doporučuje přesazovat jednou za dva až tři roky.
Orchideje jsou k dostání v různých zajímavých barevných kombinacích. Určitě si pro sebe a vaši domácnost vyberete tu pravou. Při správné péči se můžete z jejich krásy těšit dokonce až dlouhých 20 let.